Nosorożec czarny – bliski wyginięcia, majestatyczny i groźny samotnik. Jest jednym z największych ssaków lądowych na Ziemi


Nosorożec czarny to olbrzymi roślinożerca należący do „wielkiej piątki” zwierząt Afryki. Ważą około 1,5 tony i walczą zaciekle. Zjada 220 gatunków roślin, a jego rogi należą do największych.

Nosorożec czarny to jeden z dużych ssaków należących do rodziny nosorożców czarnych. Afrykańska „wielka piątka”.. Kolejne cztery to: Lew, bawół, słoń sawanny, lampart.Nosorożec czarny to gatunek zagrożony i zagrożony pod ścisłą ochroną. Żyją w południowej i wschodniej Afryce.

Czarny nosorożec jest Jeden z pięciu obecnie żyjących gatunków Sai. Inni są: Nosorożec biały, nosorożec sumatrzański, nosorożec indyjski, nosorożec jawajski.wszystkie są nasionami na skraju wyginięcia. Nosorożce czarno-białe to gatunki żyjące w Afryce. Obecny zasięg nosorożca czarnego to Afryka Południowa i Wschodnia. W szczególności ma miejsce co następuje: W:

  • RPA,
  • Namibia,
  • kąt,
  • Zimbabwe,
  • Mozambik,
  • Kenia
  • I Tanzania.

Większość ludzi zamieszkuje obszary chronione i różnego rodzaju parki narodowe. Etosza W Namibii.

Jako jeden z dwóch z pięciu gatunków nosorożców Usta mają dwa rogi. Dlatego jego nazwa naukowa w języku łacińskim to: dwurożny olbrzym. Można go przetłumaczyć jako „nosorożec dwurożny”. Nazwa łacińska pochodzi od pomnika z XVIII wieku. dzieła Karola Linneusza system naturalny. Jego współczesna nazwa, czarny nosorożec, jest nieco myląca. Prawdopodobnie został wprowadzony w celu odróżnienia go od innych gatunków afrykańskich. biały nosorożec. Jednak nie jest to kolor biały ani czarny, ale raczej brązowo-szary. Te dwa afrykańskie nosorożce jako jedyne mają dwa rogi na twarzach. Pozostałe gatunki mają tylko jeden.

Powiedz to niektóre z największych ssaków grunt.są od nich większe i cięższe Tylko słonie. Największe są nosorożce białe i indyjskie, których waga może dochodzić do 2500 kg. Czarne nosorożce są trochę mniejsze. Długość ciała (głowa i tułów) wynosi 300-380 cm, a waga 800-1300 kg.. Dwa rogi nosorożca czarnego wyraźnie różnią się wielkością. Większy z przodu (od strony nosa) może osiągnąć nawet 130 cm. Mały tylny (przedni) ma zwykle mniej niż 55 cm długości.

Wymarły przodek nosorożca był jeszcze większy. Paraceratherium, nie miał rogów, ale jest klasyfikowany jako nosorożec. Był to największy ssak lądowy w historii.Jego masa może osiągnąć 20 tondługość ciała wynosi 7,5 metra. Paraceratherium żył w tamtej epoce Oligocen, około 34 milionów do 23 milionów lat temu. Szczątki tego giganta można znaleźć także m.in. w Chinach, Pakistanie i Kazachstanie. Było wiele innych dużych wymarłych nosorożców, w tym nosorożec włochaty o długości 4,5 metra. Elasmoteriumwciąż żyjący 8000 lat temu, na Syberii kilka lat temu.

Samica nosorożca czarnego z dzieckiem / Cathy Winters-Clarke/Adobe Stock

Nosorożce czarne nadal żyją tak samo jak nosorożce białe. sawanna i łąki Afryka. W przeciwieństwie do nosorożca białego może przetrwać na suchych obszarach pustynnych.zęby roślinożerca. Jego dieta składa się z liści, łodyg, gałązek, pędów, strąków, owoców i traw.Można także karmić 220 rodzajów roślinchoć ma swoich ulubieńców. Na przykład liście wilczomlecza lub akacji, które są trujące dla innych zwierząt.Spożywane głównie w porze suchej sukulenty zbierające wodę. Uwielbia gęste zarośla i zarośla, ale zamieszkuje także nadrzeczne lasy, bagna i łąki.nie unika górzysty teren. W Kenii jego obecność odkryto na wysokości 2900 metrów nad poziomem morza.

Wbrew intuicji, róg nosorożca jest nie są zrobione z kości.Taki sam jak włosy i paznokcie Inne zwierzęta (w tym ludzkie paznokcie) keratyna. ponadto, związki wapnia powodować pigmentację melanina. Róg nosorożca nie ma nawet rdzenia kostnego.są to dzieła wykonane z komórki naskórkanie jest zbudowany ze skóry właściwej (jak róg krowy).

Rola rogu przypada głównie nosorożcom obrona przed drapieżnikami. Oni też ich straszą lub kłótnia między nimi – i potrafią być bardzo agresywne. Samce mogą również stać się agresywne w stosunku do samic podczas zalotów.Przewodzą głównie nosorożce czarne samotny tryb życia.Objawy pojawiają się u mężczyzn terytorialność Nie tolerują też pojawiania się w okolicy nowych samców. Interakcje z innymi osobnikami mają miejsce najczęściej, gdy samice są w okresie rui i rywalizują o uwagę. Z doświadczenia zebranego przez władze parków narodowych wynika, że Połowa to mężczyźni, jedna trzecia to kobiety Ginie w walce z innym czarnym nosorożcem.

Drugą po rogu najbardziej charakterystyczną i przysłowiową cechą nosorożca jest jego nosorożec. gruba skóra. Przypomina zbroję i właściwie prawie nią jest. Dzięki temu są bardzo odporne na kontuzje. Chroni zwierzę podczas częstych walk i pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała. Dzięki niemu nosorożec może przedostać się nawet do najbardziej ciernistych krzaków.

Niestety, nosorożec czarny jest obecnie jednym z najbardziej zagrożonych gatunków na naszej planecie.to ma zagrożone gatunki.Jego populacja wynosi około 6500 osób. Na szczęście rośnie dzięki różnym działaniom ochronnym. W latach 1970–1993 wymarł prawie całkowicie. Od tego czasu liczba ludności spadła z 65 000 do zaledwie 2300.

Główną przyczyną tej sytuacji jest kłusownictwo. Rogi nosorożca czarnego są zbierane nielegalnie, a większość zwierząt jest przy tym zabijana. W medycynie chińskiej i wietnamskiej proszek z rogu uważany jest za lek na różne choroby. brak dowodów naukowych O ich skuteczności. Zwłaszcza nosorożce czarne mają dwa rogi i są tak duże, że popyt na czarnym rynku stanowi poważne zagrożenie dla przetrwania gatunku.

Podejmowane są już różne próby zwalczania kłusownictwa. Zapobieganie przecięciom narożników zwierzę. Problem polega na tym, że z czasem rogi rosną, a zwierzęta bez rogów (na przykład lwy) stają się mniej zdolne do obrony. Cięcia narożne były również bardzo drogie. Z biegiem czasu pomysł ten został porzucony.

Na przykład inną metodą stosowaną na obszarach chronionych w Republice Południowej Afryki jest: uzależnienie od rogu. W rogu nosorożca, który został wcześniej uśmiercony, wierci się otwór, a do rogu wstrzykuje się toksyczne pasożytnicze chemikalia i różowy barwnik. Takie rogi nie przydadzą się kłusownikom. Niestety problem kłusownictwa nadal istnieje. Według szacunków co roku w Afryce umiera z tego powodu około 100 000 osób. 900 nosorożców Oba gatunki (czarny i biały). Na szczęście w wyniku ścisłej ochrony międzynarodowej, Populacja nosorożca czarnego powoli rośnie.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *