Nowy gatunek kleszcza. Zauważono go na Dolnym Śląsku


– Pojawił się nowy, duży kleszcz hialonowy – ostrzega profesor. Krzysztof Simon, specjalista chorób zakaźnych. Ten nowy gatunek przybył z Niemiec wraz z ptakami wędrownymi. Czy to jest niebezpieczne?

Na świecie opisano ponad 850 gatunków kleszczy, z czego 21 gatunków występuje w Polsce.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego na Dolnym Śląsku pojawił się nowy gatunek kleszcza. To kleszcz hialoński, który po raz pierwszy przybył do Niemiec wraz z ptakami wędrownymi. Nazywany także kleszczem olbrzymim.

Jak podkreślają badacze, przybycie do nas gatunków obcych ma związek z globalnym ociepleniem. Kleszcze, które wcześniej występowały głównie w Afryce i Azji, obecnie występują także w Europie.

Pozostała część artykułu znajduje się pod filmem

Polski kleszcz hialonowy

– Pojawił się nowy duży kleszcz hialonowy. Nie widziałem tego jeszcze na własne oczy, ale eksperci ds. chorób zakaźnych twierdzą, że jest to powiązane z dwoma nowymi problemami: gorączką krwotoczną krymsko-kongijską i paraliżem kleszczowym, który niestety zawiera toksyny – powiedział profesor Johnson. Krzysztof Simon z TVP Wrocław.

Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Najpoważniejszym z nich jest kleszczowe zapalenie mózgu. – Dziś taki pacjent został przyjęty do szpitala. Takich przypadków jest wiele, niektóre z nich są dość poważne – przyznali eksperci.

Drugą chorobą jest tularemia, a trzecią boreliozą. Jednak nie jest tak niebezpieczny jak inne. „Nikt nie umiera z tego powodu celowo i nie zdarza się to często” – mówi lekarz. Dodał, że diagnozy są często „dziwaczne”.

– Wielu pacjentów wierzy, że ma boreliozę, ale cierpi na inne, bardzo poważne choroby.

Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza?

Kleszcze to małe, ale bardzo sprytne pasożyty, które mogą nas zaatakować nawet podczas krótkich spacerów. Zanim wnikną w skórę, znieczulają nas i nie zdajemy sobie sprawy, że są obecne w naszym organizmie.

Czasami możesz zauważyć kleszcza na ciele już po 24 godzinach od ukąszenia. Niestety, ludzie często na początku nie czują się zarażeni.

Jednak za każdym razem, gdy zostaniemy ukąszeni przez kleszcza, musimy uważnie monitorować nasz organizm. Jeżeli pojawi się rumień, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. To pierwszy objaw boreliozy. Następny jest ból mięśni i stawów. Profesor Simon podkreśla jednak, że jest to choroba całkowicie wyleczalna. – Antybiotyki są podawane w celu leczenia boreliozy i działają skutecznie.

Trwają również badania nad szczepionką na boreliozę. W tym czasie można zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Nadleśnictwo Karkonoskiego Parku Narodowego radzi, jak uniknąć ukąszeń kleszczy. Po powrocie do domu warto przetrzeć ubranie i ciało wałkiem przeznaczonym specjalnie do czyszczenia odzieży. Ten prosty sposób pozwala pozbyć się roztoczy przyniesionych z zewnątrz.

・Nie ma powodu się martwić, jeśli po usunięciu główka kleszcza pozostanie w ciele. – Nie przenosi choroby i zwykle po pewnym czasie ustępuje samoistnie – mówi profesor.Szymon

Źródło: TVP Wrocław, Informacje TVP

Dołącz do naszej grupy na FB #Selfcare. Bądź na bieżąco, aby poznać nadchodzące wywiady i nowe historie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. czekamy na Ciebie!

©WP MateriałySource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *