Na tropie egzotycznego, ginącego kota. Żyje tylko w jednym miejscu na Ziemi


Kot ten jest jedynym gatunkiem na świecie i uważany jest za tak rzadki, że niewiele o nim wiadomo. Dane dotyczące żbików borneańskich pochodzą wyłącznie z przypadkowych obserwacji i fotopułapek. W 1992 roku naukowcy odkryli zwłoki samicy tego gatunku ważącej zaledwie 2 kg.

Pierwsze zdjęcie tego zwierzęcia wykonano prawdopodobnie w 1998 roku. Potem kot zaginął. Od tego czasu naukowcy zadają sobie to pytanie. dlaczego koty są tak rzadkie?

Naukowcy twierdzą, że ta ignorancja może prowadzić do problemów, często prowadzących do stopniowego wymierania rzadkich gatunków, w tym syren borneańskich. Co o nim wiemy?

Żyje tylko na wyspie Borneo.ich liczba maleje

Ten azjatycki żbik żyje w egzotycznych dziewiczych lasach w klimacie tropikalnym, ale w Azji zmniejsza się liczba takich lasów, podobnie jak endemicznych gatunków zwierząt. Terytorialne, samotne i nocne koralowce borneańskie żyją na dużych wysokościach do 800 metrów nad poziomem morza, a ich liczebność maleje.

To nieuchwytne zwierzę ma czerwonobrązowe lub szarawe futro i występuje endemicznie tylko w egzotycznych lasach Borneo. Ten wyjątkowy okaz należy do rodziny kotów. kot z Borneo. Zwierzę to ma charakterystyczny długi ogon i ponętny wygląd, a nawet wyłupiaste oczy.

Borneo mormi to rzadki gatunek, który żyje tylko w jednym miejscu na świecie – na wyspie Borneo.Zwierzę to jest zagrożone przez działalność człowieka, w tym kłusownictwo i utratę siedlisk.

Borneo mormi to rzadki gatunek, który żyje tylko w jednym miejscu na świecie – na wyspie Borneo.Zwierzę to jest zagrożone przez działalność człowieka, taką jak kłusownictwo i utrata siedliskagencja forumowa

Największy wróg kota z Borneo.Człowiek

Naukowcy szacują, że mormi z Borneo to: Zagrożone działalnością człowieka (wylesianie upraw monokulturowych, np. palmy olejowej)Utrata siedlisk, pojmanie przez kłusowników, zabicie przez miejscową ludność itp. Jak podaje azjatyckie biuro redakcyjne Mongabay, w przeszłości dzikie koty z Borneo były łapane na wolności i sprzedawane na nielegalnych rynkach. Ich wyjątkowe futro sprawia, że ​​są pożądanym towarem dla kłusowników.

Według Czerwonej Księgi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody żbik borneański jest gatunkiem zagrożonym. Jest również ujęta w Konwencji CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dziką fauną i rośliną). gatunek na skraju wyginięcia.

Chociaż handel dziką fauną i florą objęty jest wieloma międzynarodowymi zakazami i traktatami, pozostaje powszechną praktyką w Azji. Dzikie zwierzęta są sprzedawane do egzotycznych „domowych kolekcji” lub zabijane dla futra, zębów i kości.

INTERIA.PL

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *