Największy i najstarszy organizm świata. Ogromny las, to korzenie jednego drzewa


Materiał archiwalnyOnetu

Materiał archiwalny

Topole rozmnażają się regularnie w procesie zwanym „ssaniem”. Korzenie boczne wyrastają z pojedynczej łodygi, a w odpowiednich warunkach uwalniane są kolejne pionowe pąki. Z ziemi nowy pień wygląda jak osobne drzewo. Proces ten powtarza się aż do uformowania całego stojaka. Jednakże zbiór wielu takich drzew – tzw. rametów – tworzy zwykle tę samą pojedynczą jednostkę genetyczną, zwaną klonem.

Być może bez zaawansowanych badań naukowych moglibyśmy przejść obok największej żywej istoty na Ziemi i jej nie zauważyć. Słynny las jednokorzeniowy położony jest w dystrykcie Fremont River Ranger na zachodnim krańcu płaskowyżu Kolorado w południowo-środkowym stanie Utah w USA. Jest ich ponad 47 tys. Pnie drzew więdną jeden po drugim, a z tych samych korzeni wyrastają nowe pędy. Jego waga wynosi 6000. ton, jest to także najcięższa znana żywa istota.

Obszar Pando zaznaczony jest na zielonoObraz Wiki, Lance Odit / domena publiczna

Obszar Pando zaznaczony jest na zielono

To gigantyczne drzewo o jednym korzeniu widziano dopiero w 1976 r., ale naukowcy z Uniwersytetu Kolorado zbadali je ponownie w 1992 r., nadając mu nazwę Pando i twierdząc, że jest największą żywą istotą na świecie. Obydwa zespoły badawcze opisały go jako pojedynczy organizm rozmnażający się bezpłciowo na podstawie cech morfologicznych. Pobieranie próbek genetycznych i analiza przeprowadzona w 2008 roku przez biologów z Utah State University i University of Southampton potwierdziła wcześniejsze analizy i zwiększyła szacunkową wielkość klonu z 43,3 ha do 43,6 ha.

Zbliżenie na pień i liście pandoLance Odit, przyjaciel Pando / domena publiczna

Zbliżenie na pień i liście pando

Pojedyncze pędy żyją zazwyczaj tylko 100–130 lat, ponieważ młodsze topole stale zastępują starsze topole. Liczenie słojów tych drzew nie daje zatem odpowiedzi na pytanie, ile lat ma Pando. Niemniej jednak wiek lokalnego systemu korzeniowego szacuje się na kilka tysięcy lat, a modele siedlisk sugerują, że ma on około 14 000–16 000 lat. Rok. Niektórzy biolodzy uważają jednak, że klony topoli zachodniej mogą mieć nawet 1 milion lat.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *