Wrócił gatunek, którego nasze ptaki obawiają się szczególnie. I mają powody


Z naszego punktu widzenia pasożytnictwo jest przerażające. Pasożyty są gotowe, przyczepiają się do śmietanki, karmią ją i piją, nawet jeśli jest to krew. Ostatnie i najmocniejsze słowo to szkodzić. Każdy gatunek, który ją stworzył, jest inaczej postrzegany przez naturę, co jest szkodliwe z ludzkiego punktu widzenia.

Pestycydy, zmiany klimatyczne i brak równowagi ekologicznej mogą być szkodliwe, ale w zdrowym ekosystemie bez takich zmian pasożyty również odgrywają istotną rolę. Wynika to, z ekologicznego punktu widzenia, z zupełnie innego podziału dóbr, czyli z innego udziału biomasy.

Pod tym względem kukułka jest dobrym przykładem. Wygląda na darmozjada. Są pasożytami piskląt, więc nie spiesz się z budowaniem gniazda.. Ewolucja nas tego nie nauczyła, a może wręcz przeciwnie, nie nauczyła.

Kukułki to bardzo liczna grupa ptaków, zwykle o mocnej budowie i mocnych dziobach, jednak ich największym osiągnięciem ewolucyjnym jest inteligencja, a później przebiegłość. Kukułki może nie są na tym samym poziomie intelektualnym co wrony i papugi, ale… Potrafią zaskoczyć każdego swoją pomysłowością.

Kukułka leci do Afryki

Kukułka leci do AfrykiSven-Erik Arndt wieści ze wschodu

kukułka wpadła na niebezpieczny pomysł

Choć w tej grupie jest wiele gatunków, kukułka okazuje się najbardziej prymitywnym (nie żeby złym, po prostu najstarszym) ptakiem lęgowym. Nie są pasożytami i rozmnażają się.to takie ptaki Kukułki, takie jak kukułka bielik z Filipin, kukułka żółtobrzucha z Australii i Nowej Gwinei oraz kukułka czarnogoniasta z Madagaskaru..

Są to ewolucyjnie dość stare ptaki i dopiero ich następcy wpadli na pomysł zrzucania jaj do innych gniazd. Tak rozpoczął się wyścig zbrojeń, w miarę jak rolnicy nauczyli się rozpoznawać kukułcze jaja i usuwać je z gniazd, a kukułki stały się mądrzejsze w swoich reakcjach. Składa jaja prawie identyczne z tymi złożonymi przez właściciela gniazda.

Ptaki latają tam i z powrotem. Teraz jest czas na ich wędrówki. co o nich wiesz? [QUIZ]

Ptaki latają tam i z powrotem. Teraz jest czas na ich wędrówki. co o nich wiesz? [QUIZ]

W filmie o kukułkach David Attenborough umieścił kolorową atrapę jaja z kukułką w gnieździe ptaka zarażonego tym pasożytem. Właściciel go znajdzie i wyrzuci.. Oznacza to, że kukułki należy wypuścić na pole i podjąć poważne wysiłki, aby pomyślnie się rozmnożyć. Zwłaszcza, że ​​ptasie jaja występują w różnych kolorach, dekoracjach i wzorach plam i plam. Być może jest to sposób na ochronę przed kukułkami. Ptaki potrafią czytać te plamy jak odciski palców, jak kody kreskowe.

W ten sposób kukułka sprawiła, że ​​jej dwa jaja (po lewej) wyglądają jak jaja trzcinniczki.

W ten sposób kukułka sprawiła, że ​​jej dwa jaja (po lewej) wyglądają jak jaja trzcinniczki.Wikimedia CommonsWikimedia Commons

Ma to jednak swoje konsekwencje. Kukułki mają ograniczone pole manewru, ponieważ muszą składać jaja podobne do jaj produkowanych lokalnie. Specjalizuje się w tym, ponieważ gdy wybierzesz jeden rodzaj pasożytniczego ptaka, karmienie jajami innych ptaków staje się trudne. Jest to zagrożenie, które oznacza bycie zbyt zależnym od kogoś. Jeśli właściciel umrze lub stanie się rzadki, zamienia się w kukułkę.

Egzotyczna kukułka ma swojego wyspecjalizowanego żywiciela. Australijska gajówka olbrzymia, której dziób jest wielkości dzioborożca, wybiera gwiżdżącą dzierzbę i kurawona, których jest mnóstwo na tych obszarach. Wielcy handlarze w Azji Południowej również polują na dużą liczbę wron. W przypadku naszej rodzimej kukułki przyjmujemy nieco inną strategię.

Kukułki biorące udział w wyścigu zbrojeń w kolorze jajka

Nasza kukułka stanowi kolejny krok w wyścigu zbrojeń żywiciel-pasożyt. Gospodarze potrafią rozpoznać, kiedy jaja nie wyglądają jak ich, a trzymanie się jednego żywiciela jest ryzykowne, nawet jeśli dzisiaj jest ich dużo, dlatego warto wypróbować inną strategię. Polskie kukułki składają różnorodne jaja różniące się wielkością, kolorem i rozmieszczeniem jaj. I dostosowują do nich gospodarza.

Jest niezwykle elastyczny, a jednocześnie charakteryzuje się dobrą wydajnością produkcyjną. Możesz zmienić wzór fabryki jaj w zależności od sytuacji i potrzeb..

Być może tym właśnie zajmują się kukułki, które pojawiły się już w Polsce, wracając z zimowisk w Afryce Subsaharyjskiej i Azji. Znają teren. Dowiadują się, czy i jakie ptaki gnieździły się w okolicy, jak wyglądają ich jaja i do czego potrafią się przystosować.

Kukułka polska nie jest pojedynczym gatunkiem naszego ptaka. Ornitolodzy szacują, że jest to około 200 ptaków. Do tej grupy zalicza się nie tylko trzcinniczka gniazdująca w szuwarach, ale także Kopciuszek, pleszka daurska, wodniczka, piegówka, pliszka, kapustowata i dzierzba. Zakres jest szeroki. Kukułki unikają niektórych ptaków, takich jak kosy. Być może myśleli, że te ptaki są zbyt dobre w rozpoznawaniu porzuconych dzieci. Tak czy inaczej, mamy zestaw różnych jajek i ptaków o różnym kolorze, a kukułka się do tego dostosowuje.

Olbrzymia trzcinnica karmi swoje przybrane pisklę kukułki – znacznie większe niż jest.

Olbrzymia trzcinnica karmi swoje przybrane pisklę kukułki – znacznie większe niż jest.Wikimedia CommonsWikimedia Commons

Stawka jest wysoka dla ptaków, na które celują. Kukułki w toku ewolucji przestały się szczypać podczas tańca, więc jest to sprawa życia i śmierci. Są też bardzo zaborcze, ponieważ rosną bardzo szybko, a ich małe gniazda szybko stają się za małe dla nich i pobliskich piskląt.

Opuszki palców małej kukułki są wrażliwe na dotyk. Zaledwie kilka godzin po wykluciu zaczynają opuszczać swoje ciała, jeśli wyczują w pobliżu jakąkolwiek obecność. Porzucają jaja i prawdopodobnie młode żywiciela, dopóki nie zostaną pozostawione same sobie. Wtedy mała kukułka zaczyna bezlitośnie prosić o jedzenie, posługując się nie tylko otwartym dziobem z pomarańczową krawędzią, na co reagują rodzice adopcyjni, ale nawet dźwiękami odpowiadającymi gospodarzowi. Są to dźwięki imitujące całe pisklę.

Trzeba przyznać, że osiągnięcie tak zaawansowanej technologii kamuflażu szpiegowskiego zajęło tysiące pokoleń i adaptacji.

Ewolucja zbliżyła kukułkę do owłosionej gąsienicy.

Relacja między żywicielem a nowym pisklęciem pozostaje wysoce tajemnicza, gdyż przypomina syndrom sztokholmski. Rodzice muszą dopilnować, aby karmili swoje dzieci, nawet jeśli są duże i w niczym nie przypominają piskląt. Dodatkowo nakarm kukułkę jakiś czas po opuszczeniu gniazda.

Możliwe, że kukułka wybiera niedoświadczonych rodziców lub możliwe, że opiera się na dobrze wydeptanej ścieżce. W każdym razie atak kukułki na gniazdo oznacza katastrofę dla gospodarza. Oznacza to, że pisklęta kukułki umierają, a czas na wychowywanie nowych kukułek jest stracony. Straty te są zatem poważniejsze niż grabież gniazd przez drapieżniki, co daje im czas na zbudowanie nowych gniazd.

Zanim jednak zrzucimy winę na kukułkę, skupmy się na fakcie, że kukułka wykorzystuje swoje obfite zasoby, aby wybierać spośród bardzo dużej liczby ptaków. Rodzice kukułek mogą o tej porze roku robić inne rzeczy, wnosząc ogromny wkład w kontrolowanie populacji owadów. Kukułki słyną z zjadania larw owadów, których nikt nie chce, np. gąsienic pokrytych kłującymi włosami. Jest to wynik specjalizacji pokarmowej, która wynika z faktu, że ptaki nie chcą konkurować z innymi ptakami o inny pokarm. W końcu mogą je zbierać dla swoich dzieci.

„Podglądacz natury”.Zimorodki polskie są mistrzami łowiectwamateriały prasowe

INTERIA.PL

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *