Odkrycie w Biebrzańskim Parku Narodowym. To nowy gatunek ptaka – czapla złotawa


Biebrzański Park Narodowy podzielił się sensacyjną informacją, że w Dolinie Biebrzy wykryto kolejny nowy gatunek ptaka. To jest czapla złota, Bubulcus ibis. Czaplę zauważył na terenie BPN jeden z obserwatorów. To nie lada gratka zwłaszcza dla miłośników ptaków w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Jak podaje BPN, w piątkowe popołudnie (26 kwietnia 2024 r.) wykryto kolejny nowy gatunek ptaka w dolinie Biebrzy. To jest czapla złota, Bubulcus ibis.

BPN cytuje jednego z obserwatorów, Tomasza Kwakowskiego, który o tej obserwacji poinformował na swoim profilu FB ornitologa z Północnego Podlasia.

„26 kwietnia. Czapla złota odkryta przez Jeremiasza Trzaskę nadal występuje w okolicach Grodziska na Rusi, u ujścia Biebrzy i Narwi. Pierwsze pojawienie się na Północnym Podlasiu. Nad brzegiem Jeziora Półksiężycowego. Ptak spokojnie żerujący w pobliżu brzegu Niesamowite umiejętności obserwacji!

BPN zachęca obserwatorów i turystów odwiedzających Biebrzański Park Narodowy do wypatrywania „czapli białej” i robienia zdjęć temu rzadkiemu ptakowi.

Czapla złotawa to 307. gatunek ptaka odnotowany w Dolinie Biebzy.

Założony w 1993 roku w Dolinie Biebrzy Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce o powierzchni 592,23 km². Obejmuje dolinę Biebrzy, zaczynając od ujścia rzeki Niedziwierzycy, a kończąc na ujściach rzek Biebrzy i Narwi. Prawie cała rzeka Biebrza znajduje się na terenie parku.

W Biebrzańskim Parku Narodowym występują unikalne zbiorowiska wodne, mokradła, torfowiska i szuwary, a także zbiorowiska leśne (olsy, brzozy i łęgi). Szczególnie cenne jest duże zbiorowisko mchów turzycowych, w którym występuje wiele gatunków rzadkich i reliktowych, ginących w innych częściach kraju.

Występuje na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

  • 49 gatunków ssaków,
  • 271 gatunków ptaków,
  • 36 – Ryba,
  • 12 – Płazy,
  • 5 – Gady.
  • 700 gatunków motyli,
  • 448 gatunków pająków,
  • Ponad 500 gatunków chrząszczy,
  • 19 rodzajów pijawek i
  • 42 gatunki chruścików.

Na Mokradłach Biebrzańskich gniazduje wiele gatunków ptaków związanych ze środowiskiem podmokłym. Dodatkowo Dolina Biebrzy ma ogromne znaczenie dla wielu gatunków ptaków żerujących i odpoczywających podczas corocznych migracji. Biebrza jest jedną z najważniejszych w Europie Środkowej ostoi brodźców, które wymagają dużych, wilgotnych obszarów.

Najbardziej charakterystycznymi gatunkami ptaków lęgowych są: gajówka, wodniczka, brodziec, brodziec duży, bekas, brodziec brodźcowy, żuraw, rybitwa czarnodzioby, rybitwa brodata, puchacz, orlik plamisty i uszatka. Najbardziej charakterystycznym ssakiem Biebrzańskiego Parku Narodowego jest łoś, co czyni go największym obszarem chronionym w Polsce.

Zakrojony na szeroką skalę pożar BNP, który miał miejsce w dniach 19–26 kwietnia 2020 r., zniszczył około 5280 hektarów, co stanowi około 9,5% powierzchni parku.

Przez ponad tydzień z ogniem walczyło około 2000 strażaków, żołnierzy WOT i ratowników. Wykorzystano sześć samolotów strażackich i dwa helikoptery, a wyprodukowano około 1000 kropel wody. Eksperci twierdzą, że przyczyną pożaru było podpalenie. Prokuratura umorzyła śledztwo, bo nie udało się znaleźć sprawcy.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.plSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *