Ocalić gatunek od zapomnienia – konferencja naukowa o bydle nadbużańskim czarnym (zdjęcia) – Aktualności | OPI Ostrowski Portal Internetowy


Dodano: 28 kwietnia 2024 08:20, Autor: Lokalna Grupa Działania Zielone Sioło, Redakcja: Elżbieta Krajewska

Konferencja odbyła się w Muzeum Rolnictwa.Ksiądz Krzysztof Kulk z Ciehanowca

reklama18 kwietnia 2024 r. w Muzeum Rolnictwa. W Ciehanowcu odbyła się niezwykła konferencja naukowa pod przewodnictwem księdza Krzysztofa Kulka, skupiająca ekspertów, naukowców i pasjonatów hodowli zwierząt. Konferencja, która odbyła się na zaproszenie Narodowego Instytutu Hodowli Zwierząt w Krakowie, miała na celu dyskusję pt. „Czarna krowa-robak – czy jeszcze istnieje?”

Krowa czarna, uważana wcześniej za gatunek wymarły, przyciągnęła uwagę naukowców i hodowców ze względu na swoją wyjątkową historię i cechy. Rasa ta związana jest z historycznym regionem „Noorland”, stanowi dziedzictwo kulturowe tego regionu i wchodzi w skład regionu wspólnotowej grupy działania „Zierone Siowo”.

Działania mające na celu przywrócenie gatunku i ochronę zasobów genetycznych rozpoczęły się w 2022 roku. Dzięki ich staraniom oraz staraniom hodowców obecnie żyje 19 krów rasy Black Bug, z czego 11 w gospodarstwie Godlewskich w Streckowie Nieczykowskim.

Podczas konferencji dr hab. Koordynatorka Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Hodowlanych Ewa Sosin przedstawiła historię rasy oraz wyniki badań, w które jest osobiście głęboko zaangażowana. Dr Paweł Radomski wyjaśnił system certyfikacji „landrace” oraz produkty otrzymywane z surowców tych odmian.

W spotkaniu wzięło udział także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dyrekcja Muzeum Rolnictwa, urzędnicy Starostwa Powiatowego ARiMR w Ostórfie Mazowieckiej oraz hodowcy z gminy Noor. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dostarczyło cennych informacji naukowych, ale także było okazją do zjednoczenia społeczności hodowców i podkreślenia znaczenia zachowania dziedzictwa genetycznego zwierząt gospodarskich.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *