Świetliki wschodnie (Photinus pyralis) podczas godów. Mniejszy samiec jest na górze. Gatunek ten do…


Świetliki wschodnie (Photinus pyralis) w okresie lęgowym. Mniejszy samiec jest na górze.

Gatunek ten wykorzystuje do bioluminescencji najsłynniejszą lucyferazę świetlika (Fluc – lucyferaza świetlika), zwaną po polsku po prostu lucyferazą świetlika. Korzystają z niego również niektóre gatunki innych chrząszczy. Jednak sam Fluc nie wystarczy, aby świetliki zaczęły świecić. Potrzebna jest także D-lucyferyna, która wytwarzana jest w fotocytach, wyspecjalizowanych komórkach odwłoka chrząszcza. D-lucyferyna i Fluc reagują w obecności jonów ATP, tlenu i magnezu. Bez wchodzenia w szczegóły, w tej reakcji powstaje oksylucyferyna w niestabilnym stanie wzbudzonym. Po powrocie do stanu podstawowego energia jest uwalniana w postaci światła o długości fali 560 nm.

Samce świetlików wschodnich latają ze świecącymi odwłokami, próbując przyciągnąć samice. W tym czasie siadają na roślinach i obserwują otoczenie. Kiedy mężczyzna jest nimi zainteresowany, wysyłają własne sygnały według określonego wzoru, dzięki czemu mężczyzna może je odnaleźć. Kiedyś sądzono, że sygnały samców przyciągają drapieżniki. Jednak potencjalni drapieżnicy trzymają się z daleka od świetlików, ponieważ wiedzą, że zawierają toksyczne sterydy. Jednak nie wszystkie.

Dla samca śmiertelny nie jest jego własny sygnał świetlny, ale sygnał samicy. Nasz świetlik femme fatale, a także samiec innych gatunków, to samica kilku gatunków świetlików z rodzaju Photuris. Dorosła samica Photuris potrafi naśladować sygnały świetlne emitowane przez samice świetlików wschodnich, a jeśli zbliży się zwabiony samiec, stanie się ofiarą.

To piękne zdjęcie dzięki uprzejmości Radima Schreibera. Więcej wspaniałych zdjęć świetlików i nie tylko znajdziesz na https://www.instagram.com/radimphoto/.

Obraz dołączony do postu 908d02a9-8c2d-4b51-bd70-5a415e892bf2 494c89d3-2f0f-4031-851f-806355d01dd2

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *