Wyjątkowe płazy powróciły na Ursynów! Kiedyś zostały stąd wypędzone


Do Urszynowa powrócił bardzo rzadki płaz. Kilkanaście lat temu osoby te zostały wypędzone z naszego terenu w związku z rewitalizacją jednego z naszych stawów. Gdzie można to teraz zobaczyć i usłyszeć?

Teren wokół Stawu Mochidwo 1, położonego pomiędzy torami kolejowymi a lasem Kabaki, pod koniec ubiegłego roku zmienił się nie do poznania. Nowe ławki i kosze na śmieci zainstalowano w odpowiedzi na wieloletnie prośby pieszych, którzy chcą odpocząć na łonie natury.

Jeszcze większe zmiany nastąpiły wcześniej, dzięki projektowi „Szuwar Warszawski”. Jej celem jest ochrona różnorodności biologicznej. Zakupiono teren wokół zbiornika, zbudowano bramy zatrzymujące wodę, zbudowano drewniane tarasy dla zwiedzających, ograniczono ingerencję człowieka w trzciny Kabakki.

Komisja ds. zarządzania przestrzenią zieloną odpowiedzialna za niniejsze przedsięwzięcie ma obowiązek w ramach oględzin porealizacyjnych przeprowadzić inwentaryzację herpetologiczną, która może zidentyfikować gady i płazy zamieszkujące dany teren oraz wskazać ewentualne zagrożenia.

Pracownicy ZZW podczas wizyty w stawach Mochidwo 1 i Mochidwo 2 oraz pobliskich terenach podmokłych napotkali wyjątkowy gatunek.

Podczas naszej ostatniej wizyty spotkaliśmy także żabę szarą, pojedynczą ropuchę szarą i kilka tarłowych jaszczurek piaskowych, a także żabę drzewną. Jest to bardzo rzadki płaz na terenie Warszawy, a Las Kabaki jest jednym z jego ostatnich siedlisk.

– Powiadom Komitet ds. Zarządzania Ekologicznego.

W pobliżu Stawu Urusinów żyją także takie gatunki jak ropuchy i traszki grzebieniaste. Tereny te są więc siedliskiem bardzo cennych gatunków. Warto o tym pamiętać odwiedzając trzcinowiska Kabakek.

Władze miasta Urusinowa przegoniły żaby drzewne z okolicy

Kilkanaście lat temu ten gatunek żaby żył tylko w dwóch stawach na warszawskim Urszynowie. Na odbudowę jednego z nich w 2008 roku powiat przeznaczył 400 tys. zł. W złotych pogłębiono zbiorniki, wzmocniono i uregulowano wały. Jednak okolica stawu zrobiła się bardzo cicha i nie słyszałem już żab. Podczas budowy usunięto wiele drzew, krzewów i trzcin, które wcześniej zamieszkiwała żaba drzewna Ursinophia. Co najgorsze, wszystko to miało się wydarzyć podczas hibernacji.

Żaby wolą spać w dziurach w drzewach lub w trzcinach. Zabrano ich stąd, gdy spali. To takie brutalne! Rok temu było ich ponad 100, teraz pozostało tylko 20. Władze okręgowe do zabijania żab drzewnych używają białych rękawiczek.

– mówiła Gazecie Wyborczej w 2008 roku. Joanna Mazgaiska z Towarzystwa Tryton Historia dotyczy walki o zagrożone płazy, a sprawę zgłosili prokuratorzy.

Co jest takiego specjalnego w żabach drzewnych? To jedne z najgłośniejszych płazów żyjących w naszym kraju. W okresie lęgowym krzyki samca słychać z odległości nawet kilometra. Dodatkowo dźwięki wydawane przez ten gatunek różnią się od dźwięków innych żab. Zamiast rechotać i rechotać, żaby drzewne gadają. Dźwięk ten przypomina głośną grzechotkę.

Żaby mogą również zmieniać kolor w zależności od ich „humoru” lub koloru ziemi. Zmiana koloru żaby z jasnożółtej w prawie czarną zajmuje około 20 minut.

Zdjęcie powyżej: Stołeczny Komitet ds. Przestrzeni Zielonej Warszawy WarszawaSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *