Grzyby w maju 2024. Jakich gatunków jadalnych szukać? Sprawdź listę!


treść

 1. Jakie grzyby jadalne rosną w maju?
 2. Gdzie mogę kupić grzyby w maju?
 3. Gdzie zabronione jest zbieranie grzybów?
 4. Jak zbierasz grzyby?podstawowe zasady

Polowanie na grzyby w maju? Dlaczego nie!Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wiosną można je już zobaczyć Przepyszne grzyby jadalne z lasów i łąk Polski. Uzbrój się w wiklinowy kosz i mały nóż, ubierz się odpowiednio i ruszaj na poszukiwania. Należy jednak pamiętać, że obfitość polowań na grzyby jest związana z warunkami pogodowymi. Jeśli w dzień padał deszcz, a w nocy nie było przymrozków, można liczyć na to, że nawet po dwóch dniach w lesie pojawią się pulchne grzyby.

Jakie grzyby jadalne rosną w maju?

W maju rośnie wiele pysznych grzybów.Jest pyszne zarówno smażone, jak i pieczone. Po wiosennych deszczach warto poszukać w lesie jadalnych smardzów (zwanych też smardzami lub smardzami). Następnie na łąkach można spotkać grzyby stepowe, zwane także grzybami polnymi, grzybami polnymi, grzybami ogrodowymi, grzybami. Ale to nie wszystko. Jakie inne grzyby jadalne rosną w maju? Listę można zobaczyć w galerii poniżej.

Gdzie mogę kupić grzyby w maju?

Gdzie można znaleźć grzyby w maju? To zależy od gatunku jaki nas interesuje. Każdy gatunek grzyba preferuje bliskość określonych drzew. Warto zejść z leśnej ścieżki w poszukiwaniu ciepłego, zacienionego miejsca. W województwie Warmińsko-Mazurskim warto wybrać się na grzyby do lasów Wońska, Taborca, okolic Ostrdy, Morongu, Mikołajek, Lucian Nidy i Wierbalka.

Gdzie zabronione jest zbieranie grzybów?

Nie wszyscy są tego świadomi W niektórych miejscach zbieranie grzybów jest zabronione. Naruszenie przepisów może skutkować wysokimi karami finansowymi. Zbiór grzybów nie jest możliwy w niektórych obszarach lasu, do których dostęp jest trwale zabroniony (np. na szczytach upraw do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i na terenach doświadczalnych, w rezerwatach zwierzyny łownej). Zbiory na obszarach chronionych, takich jak obszary chronione i parki narodowe, są również zabronione. Należy także bezwzględnie przestrzegać zakazu wchodzenia na tereny wojskowe.

Najbardziej trujący grzyb w Polsce. Zjedzenie tego grozi śmiercią! [GALERIA]

Jak zbierasz grzyby?podstawowe zasady

Wybierając się do lasu na grzyby warto pamiętać o następujących kwestiach: Podstawowe zasady dobrego polowania na grzyby. Najważniejsze z nich zapewniają lasy państwowe.

 • Zbieramy tylko grzyby, co do których mamy absolutną pewność, że są jadalne.
 • Nie należy rozpoznawać trujących gatunków grzybów na podstawie ich gorzkiego smaku. Śmiertelnie trujące gatunki grzybów mają zwykle przyjemny słodki smak.
 • Nie zbieraj grzybów, które są zbyt młode, ponieważ mogły nie rozwinąć wszystkich cech niezbędnych do identyfikacji.
 • Najbardziej trujące gatunki występują w grzybach warstwowych. Uważaj na nich.
 • Grzyby należy odkręcić od ziemi i przykryć miejsce mchem lub ściółką leśną, aby zapobiec wysychaniu grzybni.
 • Grzyby najlepiej przechowywać zawsze w koszu, a nie w plastikowej torbie. Takie postępowanie na pewno się zepsuje i może nabrać (w zależności od gatunku) właściwości szkodliwych dla zdrowia.
 • Unikaj zbierania grzybów prawnie chronionych.
 • Nie niszcz grzybów niejadalnych lub trujących, np. grzybów trujących.
 • Zachowajmy ciszę w lesie.
 • Prosimy o nieśmiecenie w lesie i na jego skraju. Wszędzie śmieci mają na nas negatywny wpływ.

Źródło: Lasy Państwowe

Czy warto jeść grzyby?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *