Mrówka Voldemort. Odkryto nowy gatunek drapieżnego owada


Dlaczego Voldemort? Naukowcy powiązali niezwykły wygląd mrówek z mrocznymi czarodziejami. Mrówki mają długie, smukłe kończyny, bardzo cienki brzuch i charakterystyczny szarozielony kolor. Przyczyną tego pojawienia się jest nienormalne środowisko, Żyją tam owady.

straszny myśliwy w ciemności

L. Voldemort mieszka w słonecznej Pilbarze w północno-zachodniej Australii. Jednak ona sama rzadko widuje słońce. Mrówkę odkryli dr Mark Wong z Uniwersytetu Australii Zachodniej i Jane McRae z Bennelongia Environmental Consultants podczas badań mających na celu udokumentowanie podziemnych gatunków zwierząt występujących w tym regionie. Opisują swoje odkrycia w artykule opublikowanym w czasopiśmie ZooKeys o otwartym dostępie.

Odkryto tylko dwa okazy tego dziwnego, nowego gatunku mrówek. Obydwa zebrano w siatce opuszczonej do 25-metrowego odwiertu.W porównaniu do innych gatunków mrówek z rodziny Reptanidae, L. Voldemort bardzo szczupłe ciało oraz długie, smukłe czułki i nogi.

Ta niezwykła morfologia skłoniła ekspertów do zastanowienia się, czy rzeczywiście żyją w glebie jak inne mrówki reptanilla, czy też mają inne podziemne schronienia, takie jak puste przestrzenie wypełnione powietrzem lub pęknięcia tworzące się w formacjach skalnych głęboko pod ziemią .

Długa, ostra szczęka L. Voldemorta pozostawia jednak wiele znaków zapytania. „Reptanilla Voldemort jest prawie na pewno drapieżnikiem, przerażającym łowcą z ciemności. Potwierdza to to, co wiemy z kilku obserwacji wyspecjalizowanych zachowań łowieckich innych gatunków mrówek Reptanilla. „Są stonogi, u których maleńkie mrówki robotnice używają ostrych szczęk i żądeł obezwładnić znacznie większe mrówki naziemne” – stwierdził dr Wong.Jednak nie wiadomo Jakie stworzenia padają ofiarą tych mrówek?. W tym samym miejscu zebrano wiele innych podziemnych bezkręgowców, w tym stonogi, chrząszcze i muchy.

Na świecie żyje ponad 14 000 gatunków mrówek, ale tylko około 60 należy do tajemniczego rodzaju Leptanilla. W przeciwieństwie do większości mrówek, wszystkie gatunki Leptanilla żyją pod ziemią, gniazdują i żerują wyłącznie pod ziemią, zwykle w małych koloniach składających się z królowej i zaledwie około 100 robotnic.

Aby przystosować się do życia w ciemności, pracownicy Reptanilli są niewidomi i bezbarwni. Te mrówki mają wielkość od 1 do 2 milimetrów, czyli mniej więcej wielkość ziarenka piasku. Mogą bez wysiłku poruszać się po glebie. Ze względu na swoje małe rozmiary, blady kolor i wyjątkowe podziemne siedliska gatunki z rodzaju Reptanilla są trudne do odkrycia nawet dla doświadczonych naukowców zajmujących się mrówkami, a duża część ich ekologii pozostaje owiana tajemnicą.

Australia charakteryzuje się jednym z najwyższych poziomów różnorodności mrówek na świecie – szacunki obejmują od 1300 do ponad 5000 gatunków, ale L. Voldemort to dopiero drugi gatunek z rodzaju Leptanilla odkryty na kontynencie. Pierwszy z nich, Leptanilla swani, został opisany prawie sto lat temu z małej kolonii odkrytej pod skałą w 1931 roku i od tego czasu rzadko był obserwowany.

Co robią pszczoły zimą?odpowiedź jest zaskakującawiadomości Polsatu

INTERIA.PL

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *