Rzadki i piękny gatunek owada zaobserwowany w Miłosławiu


W ogrodzie miłosławskiego czytelnika pojawił się nietypowy rodzaj owada…

Mówimy o tzw. czarnej pszczole, zwanej także pszczołą drewnianą. Owady te są koloru czarnego lub ciemnofioletowego. Są większe od pszczół miodnych i mogą osiągnąć nawet 3,5 cm. żyją samotnie. Samica odbywa lot lęgowy w sierpniu i zimuje w gnieździe. Budzą się na wiosnę i składają jaja. Żyją na zgniłych drzewach.

Czarne pszczoły miodne są tak rzadkie, że uważa się, że wymarły na początku XXI wieku. Jednak w ostatnich latach zaczął pojawiać się ponownie w niektórych częściach Polski. są gatunkiem chronionym.

Każdy z nas może uratować ten cenny gatunek. W ogrodach i sadach, w których występują czarne pszczoły, warto pozostawić zgniłe kawałki drewna, na których samice mogą składać jaja. W pobliżu stodoły lub altanki można również zawiesić nawiercone klocki z drewna wierzbowego o średnicy 10, 15, 20 mm i długości 10, 15, 20 cm (drewna nie można konserwować chemikaliami).

Warto posadzić w ogrodzie także takie rośliny jak koniczyna, kozieradka łąkowa, parch, orlik, ciecierzyca plamista, żmijowiec, majeranek, rzodkiewka czarna, koniczyna, a także drzewa i krzewy takie jak cyburnum, śliwa, głóg, rokitnik. . Przysmak z Zadrzeźni.

Czarne pszczoły nie są tak agresywne jak pszczoły miodne, ale mogą użądlić, jeśli zostaną sprowokowane. Ta trucizna jest niebezpieczna tylko dla osób z alergiami.

Jak wszystkie zapylacze jest to owad bardzo pożyteczny i niezbędny do prawidłowego funkcjonowania środowiska.

– Wydaje mi się, że trzeba uczyć i edukować dzieci i młodzież na temat tych pięknych i bardzo ważnych w naszym ekosystemie owadów. Nie zapominajmy, że bez pszczół grozi nam katastrofa – pisze pani Paulina, która przesłała nam zdjęcie pięknego owada.

Dziękuję za zdjęcia i gratuluję uważności i dobrego wzroku.

czytnik zdjęćSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *