Zwyczaje ślepowronów. Czym zadziwiły polskich badaczy?


Większości z nas słowo „czapla” kojarzy się raczej z lekcjami historii niż lekcjami przyrody. Wszystko za sprawą herbu noszonego przez wiele wybitnych polskich rodzin. Ślepowron to także rzadki gatunek czapli, który kilka lat temu zadziwił cały ornitologiczny świat dzięki polskim naukowcom. Co odkryli naukowcy? Jak czapla pojawiła się na herbach? A może po prostu w ogóle nie mógł tam dotrzeć? Poniższy artykuł rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

treść:

Niezwykłe zwyczaje ślepowronów.Pierwszymi, którzy go odkryli, byli Polacy.

Ślepowron, jak sama nazwa wskazuje, jest rzadkim gatunkiem z rodziny czapliowatych. Populacja tego ptaka w Polsce jest niewielka. Rozumiem. Około 900, A jedyne stałe miejsca lęgowe znajdują się w okolicach Skocucha i Oświęcimia. Są to również najbardziej na północ wysunięte siedliska ślepowronków.

Nazwa „wrona” pochodzi od dźwięku bardzo podobnego do krzyku wrony. Pierwsza część związana jest z nocnym trybem życia tego gatunku. Wieki temu ludzie, którzy widzieli ptaki śpiące w krzakach, myśleli, że muszą być ślepe (oczywiście nie jest to prawdą).

Przez wiele lat niewiele było wiadomo na temat zwyczajów ślepowronów. Wiadomo, że przebywały w Europie od marca do października, a na zimę odlatywały do ​​Afryki. Podejrzewano, że podróż ta przypominała podróż krewnego ślepowrona. Fioletowa czapla. Całą trasę liczącą ponad 4000 km pokonujemy zazwyczaj w ciągu tygodnia.

Dopiero w 2012 roku dwóch polskich naukowców, dr Mateusz Redvon i dr Jacek Betleya, zdecydowało się przetestować tę ornitologiczną hipotezę. W tym celu naukowcy schwytali trzy dorosłe ślepowrony i przymocowali do każdego ptaka nadajnik GPS.

„Badania wykazują, że czaple latają z prędkością ok. 50 km/h tylko w nocy podczas migracji na zimowiska. W ciągu dnia, w okresach odpoczynku pomiędzy nocnymi lotami, czaple odpoczywają. Ptaki odpoczywają. Przejechaliśmy setki kilometrów. bez żadnych problemów.” – raport dr Redwona cytowany przez portal elektoria.pl.

Przeczytaj także: Bocian czarny – czym różni się od bociana białego?

Po całkowitej migracji ślepowronka stało się jasne, że dotychczasowe założenia były całkowicie błędne. W przeciwieństwie do czapli purpurowej, która praktycznie bez przerwy przylatuje na zimowiska, opisywany tutaj gatunek… Strategia „żabi skok”. – Po kilku nocnych lotach ptaki zrobiły sobie dłuższą przerwę i pozostawały w tym samym miejscu nawet do dwóch tygodni. Polskie ślepowrony odpoczywały. Środkowe Włochy, Sardynia i Algieria.

Jak ślepowron znalazł się w herbie szlachty?

Wielu z nas nauczyło się słowa „czapla” z historii, a nie z przyrody czy geografii. Wszystko to za sprawą herbu tego imienia, który nosiło wielu prominentnych Polaków.

Jak ten rzadki polski ptak stał się symbolem arystokratycznego dziedzictwa? Cóż… tęsknił.

Herb Polski Sirepol po raz pierwszy pojawił się na pieczęciach w 1352 roku i był używany w kolejnych wiekach przez najpotężniejsze rody polskiej szlachty, m.in.: Pułaskiego i Krasińskiego. Bartosz Papłodzki, heraldyka polsko-czeska, żyjący na przełomie XVI i XVII wieku, wyjaśnia w swojej książce: Nazwa herbu nie pochodzi od rodzaju ptaka, ale od miasta Silepouloni.

Herb Silepourona
ziołowy sirepoulon / wiewiórka Bastian/CC BY 3.0

Przedstawiony jest ptak, ale była to wrona (dawniej krukowata). Herb Silepoulon powstał z połączenia dwóch rodów rządzących wspomnianą wsią, Colwinów i Piotrowskich, i jest zapisany w herbie Polski.

Źródło: www.ekologia.pl;

Marcin Zawai

Przeczytaj także:

Wallin i Woosnam nie są sami.Polska ma ponad 200 wysp

Rezerwat Błękitnych Źródeł.Unikalne zjawisko w Dolinie Pirika

Jezioro położone na terenie dawnego kamieniołomu.W ich wodach można znaleźć prawdziwe skarbySource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *