Groźne kleszcze z Afryki w Polsce. Nowy gatunek przenosi groźną chorobę


Każdej wiosny i lata eksperci przypominają ludziom, aby uważali na ukąszenia kleszczy, które mogą powodować infekcje, takie jak: Borelioza. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wydały ostrzeżenie dotyczące nowego gatunku kleszczy. Pajęczaki pochodzą z Afryki i przenoszą niebezpieczne choroby, takie jak gorączka krwotoczna krymsko-kongijska (CCHF).

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszej stronie głównej

Dolnośląski kleszcz wędrowny

Sezon na ukąszenia owadów i kleszczy już się rozpoczął. W związku z obecnością pajęczaków w mediach co jakiś czas pojawiają się nowe doniesienia, takie jak:Najnowsze statystyki dotyczące liczby kleszczy przenoszących boreliozę pracować nad opracowaniem szczepionki przeciwko tej chorobie. Co roku wydawane są następujące ostrzeżenia dotyczące środków zapobiegawczych przed ukąszeniami kleszczy: Noś odpowiednią odzież. Teraz media rozpowszechniają mrożące krew w żyłach informacje o nowym gatunku kleszcza, który pojawił się w Polsce.
Jak podaje polsatnews.pl Kleszcz wędrowny (marginalny guz szklisty)Pochodzące z Afryki, obserwowane na Dolnym Śląsku – ich obecność odnotowali naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pająki są niebezpieczne, ponieważ przenoszą niebezpieczne choroby, takie jak: Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska (CCHF).

WHO zalicza tę chorobę do 10 najniebezpieczniejszych chorób świata, obok gruźlicy, błonicy, dżumy, cholery i ospy. Inkubacja choroby w organizmie trwa od 1 do 13 dni, a objawy obejmują:

  • zaczerwienienie twarzy
  • wysoka gorączka
  • ból głowy lub zawroty głowy
  • zimno
  • sztywność mięśni
  • fobia
  • ból brzucha i biegunka
  • nudności wymioty
  • Dezorientacja.

Po 5-6 dniach na błonach śluzowych, tułowiu i kończynach mogą pojawić się wybroczyny krwotoczne. Zakażeniu zwykle towarzyszy masywne, niekontrolowane krwawienie zewnętrzne i wewnętrzne.od gorączka krwotoczna Nie ma specyficznego leczenia przeciwwirusowego, a pacjenci są zwykle hospitalizowani i otrzymują opiekę wspomagającą. Nie opracowano jeszcze szczepionki na CCHF. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania należy przede wszystkim unikać miejsc występowania kleszczy.

Jak rozpoznać wędrujące kleszcze?

Są kleszcze, które migrują z Afryki. nieco większe od naszych rodzimych pajęczakówkleszcz zwyczajny (kleszcz). Te, które roznoszą gorączkę krwotoczną, są duże, mają około 8 mm długości i charakterystyczne paski na nogach. Dorosłe osobniki mogą mierzyć do 5 cm długości i są najbardziej aktywne od czerwca do października. Wędrujące roztocza zakażają zwierzęta, takie jak konie i ptaki, dlatego rolnicy, leśnicy i osoby pracujące ze zwierzętami są narażone na ryzyko kontaktu z wędrującymi roztoczami.

Ten typ pajęczaka występuje w Europie, szczególnie w lasach liściastych i na łąkach/polach, jednak w Polsce nigdy wcześniej nie występował. Jego obecność odnotowano w Kostaryce, Francji, Hiszpanii i Portugalii, ale rozprzestrzenił się na inne kraje europejskie poprzez pasożytowanie na ptakach i zwierzętach gospodarskich.już WHO ostrzega w 2022 r Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych pajęczaków przenoszących gorączkę krwotoczną.

Zgodnie z zaleceniami Inspekcji Sanitarnej, ukąszenie kleszcza Będąc ptakiem wędrownym, należy unikać przebywania w obszarach, w których istnieje ryzyko zwiększonej obecności. Warto także stosować repelenty i nosić odzież zapobiegającą kontaktowi pajęczaków ze skórą.

sos: polsatnews.pl, gis.gov.pl

Przeczytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/173060,kleszcz-moze-ugrzec-nawet-podczas-spaceru-zdrowie-te-praktykeSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *