Film kostiumowy – gatunek, który pozwala na podróże w czasie


Kino kostiumowe to gatunek wyróżniający się aranżacją wizualną. Dzięki starannie przygotowanym kostiumom i scenografii można poczuć realia epoki, w której rozgrywają się wątki filmów przygodowych, dramatów i melodramatów. Gatunek ten wywodzi się z tradycji teatralnej i od zarania dziejów był związany z kinematografią.

treść:

 • dekoracja I Kostiumy odzwierciedlają rzeczywistość tamtych czasówmiejsce, w którym rozgrywa się opowieść.
 • termin ostateczny Odnosi się do dzieł opartych na postaciach fikcyjnych.co różni się od filmów historycznych.
 • Pierwszy film kostiumowy powstał w następujący sposób. adaptacja spektaklu.
 • Często takie też są adaptacja powieścirozgrywa się w okresie historycznym.

był to jeden z pierwszych filmów kostiumowych Niemiecka produkcja z 1919 roku w reżyserii Ernsta Lubitscha, zatytułowana Madame du Barry.. Akcja dramatu rozgrywa się we Francji podczas rewolucji francuskiej w XVIII wieku.

Główna bohaterka, grana przez Poli Negri, była kurtyzaną na dworze króla Ludwika XV Burbonów. Jej historia została przerobiona na film w 2023 roku Wystąpiła w filmie „Jeanne du Barry, kochanka króla” w reżyserii Maiwenna.

Był to ważny film kostiumowy w polskim przemyśle filmowym. Pan Tadeusz w reżyserii Ryszarda Ordińskiego, 1928. Kadry te wykonano w dworku Chombrów koło Sifites, gdzie w młodości mieszkał Adam Mickiewicz.

Superprodukcja powstała z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na premierze w Warszawie byli obecni prezydent Ignacy Mosicki i marszałek Józef Piłsudski.. Uważano, że dzieło to zaginęło i zostało odkryte w 2006 roku.

W latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku dużą popularnością cieszyły się adaptacje sztuk Szekspira w reżyserii Laurence'a Oliviera i Orsona Wellesa.

 • Hamlet (1948) – Laurence Olivier to nie tylko reżyser filmu, ale także autor scenariusza i odtwórca głównej roli. W 1949 roku jego adaptacja zdobyła Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji, nagrodę Brytyjskiej Akademii i cztery Oscary: za najlepszy film, najlepszą rolę pierwszoplanową, najlepsze kostiumy i najlepszą scenografię.
 • Makbet (1948) – Orson Welles występuje także w filmie jako reżyser, scenarzysta i główny aktor, a dramat skupia się na konsekwencjach decyzji podejmowanych przez żądzę władzy.
 • Otello (1952) Film wyreżyserowany przez Orsona Wellesa zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1952 roku. W Maroku kręcono także dramat.

Powstał także w 1953 r „Juliusz Cezar” w reżyserii Josepha L. Mankiewicza Spojrzenie za kulisy spisku Brutusa (James Mason) i Kasjusza (John Gielgud) przeciwko Cezarowi (Louis Calhern). Marlon Brando wcielił się w Marka Antoniusza, który wygłosił poruszające przemówienie na pogrzebie Cezara. W 1954 roku film zdobył Oscara za scenografię i dwie nagrody BAFTA dla Johna Gielguda i Marlona Brando.

Kolejne nagradzane tytuły

Sztuki Szekspira wciąż mają ogromny potencjał interpretacyjny. Na przestrzeni lat powstały dziesiątki różnych adaptacji, ale do najpopularniejszych należą:

 • Poskromienie złośnicy (1967) – Filmowa adaptacja w reżyserii Franco Zeffirellego opowiada historię dwóch sióstr, które muszą poślubić najpierw najstarszą, potem najmłodszą. Elizabeth Taylor grała Katarinę, a Natasha Pine grała Biancę.
 • Tragiczna Macvetta (1971) – Film w reżyserii Romana Polańskiego, z Johnem Finchem w roli głównej.
 • Pobiegł (1985) – adaptacja dramatu „Król Lear” w reżyserii Akiry Kurosawy zdobyła w 1986 roku Oscara za najlepsze kostiumy.
 • Henryk V (1989) – Dramat historyczny Kennetha Branagha osadzony jest w realiach wojny stuletniej pomiędzy Anglią a Francją. Film zdobył Oscara za najlepsze kostiumy i nagrodę BAFTA dla najlepszego reżysera w 1990 roku.
 • Hamlet (1990) – Film w reżyserii Franco Zeffirellego zdobył nagrodę Davida di Donatello dla najlepszego filmu zagranicznego w 1991 roku, otrzymał dwie nominacje do Oscara (1991) i jedną nominację do nagrody BAFTA (1992). W rolach głównych: Mel Gibson, Helena Bonham Carter, Glenn Close , Iana Holma, Alana Batesa.
 • Romeo i Julia (1996) – Nowoczesna adaptacja tragedii Szekspira w reżyserii Baza Luhrmanna zdobyła w 1998 roku cztery nagrody BAFA: za najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszą scenografię, nagrodę muzyczną Nellie Hooper i Oscara. Wyreżyserowane przez Davida Leana. W rolach głównych występują Leonardo DiCaprio i Claire Danes. O tym tytule pisałam także w moim rankingu filmów romantycznych.

Filmy kostiumowe idealnie nadają się do adaptacji powieści osadzonych w okresach historycznych. Poniżej kilka przykładów, które pojawiły się w kinematografii światowej i polskiej.

Wojna i pokój (1956) – film kostiumowy w reżyserii króla Vidora

Akcja filmu rozgrywa się w czasie wojen napoleońskich i ma dramatyczny zwrot akcji. Tragiczna historia miłosna pięknej szlachcianki Nataszy Rostowej (Audrey Hepburn). W filmowej adaptacji, opartej na powieści Lwa Tołstoja, w rolach głównych wystąpili także Henry Fonda (Pierre) i Mel Ferrer (Książę Andriej).

Trylogia Henryka Sienkiewicza (1969, 1974, 1999) – adaptacja: reżyser Jerzy Hoffmann

na polskiej ziemi Najpopularniejszymi filmami były „Pan Wołodijowski” (1969) i „Powódź” (1974).. W 1999 roku powstała także pierwsza część trylogii Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”, napisana chronologicznie, z Michałem Rzebrowskim i Izabelą Skorupko w rolach głównych.

dwie poprzednie prace Zasłynęli dzięki świetnemu aktorstwu. Tadeusz Womnicki, Daniel Olbryczyski, Władysław Hanza. Powódź Jerzego Hoffmanna zdobyła trzy Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 1974 r. i była nominowana do Oscara w 1975 r.

Duma i uprzedzenie (2005) – filmowa adaptacja romansu Jane Austen

O tym opowiada melodramat reżysera Joe Wrighta O siostrach Bennett, które za wysoką cenę zostały zmuszone do małżeństwa. Główne role zagrały Rosamund Pike i Keira Knightley.

Film zdobył nagrodę za najlepsze kostiumy na festiwalu Satellites w 2005 roku. Zajmuje także trzecie miejsce na liście najpiękniejszych filmów kostiumowych o miłości.

Trzej muszkieterowie (2011) – film 3D w reżyserii Paula W.S. Andersona

Młody d'Artagnan (Logan Lerman) Zdecydowany wskrzesić potęgę legendarnego francuskiego muszkietera. Łączy siły z Athosem (Matthew MacFarlane), Portosem (Ray Stevenson) i Aramisem (Luke Evans), aby przeciwstawić się kardynałowi Richelieu (Christoph Waltz), który knuje spisek, który może doprowadzić do wojny z Anglią. Milla Jovovich wciela się w tajemniczą Milady.

Na podstawie pierwszej części powstał film przygodowy Trylogia Aleksandra Dumasa.

odegrały ważną rolę w historii gatunku Filmy w reżyserii Akiry Kurosawy. Siedmiu samurajów (1954) to jego arcydzieło, do którego wciąż odwołują się twórcy komiksów, obrazów, książek i filmów.

Akcja filmu rozgrywa się w XVI-wiecznej Japonii, w małej wiosce regularnie nękanej przez bandytów. Do rozprawienia się z przestępcą zostaje zatrudnionych siedmiu roninów.

Film zdobył Srebrnego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1954 roku, otrzymał trzy nominacje do nagrody BAFTA w 1956 i dwie nominacje do Oscara w 1957. Zajmuje także pierwsze miejsce w rankingu najlepszych filmów o samurajach.

Jest najważniejszym twórcą filmów historycznych James Ivory, autor adaptacji powieści E.M. Fostera – „Pokój z widokiem” (1985) i „Powrót na Howards End” (1992) – oraz kolejny tytuł „Okruchy dnia” (1993) japońskiego noblisty Kazuo Ishiguro.

W 1993 roku film „Powrót do Howards End” z Emmą Thompson, Anthonym Hopkinsem i Heleną Bonham Carter zdobył trzy Oscary.

W XX i XXI wieku chińskie filmy o sztukach walki cieszyły się ogromną popularnością. „Przyczajony tygrys, ukryty smok” (2001) Film wyreżyserowany przez Anga Lee zdobył w 2001 roku cztery Oscary. „Dom latających sztyletów” (2004) Scenariusz: Yimou Zhang – zdobywca dwóch nagród za efekty specjalne i zdjęcia na Festiwalu Satelity w 2005 roku.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *