Groźny gatunek kleszcza afrykańskiego obecny w Polsce?


W wyniku globalnego ocieplenia kleszcze z Afryki od wielu lat przedostają się do Europy. Niedawno otrzymaliśmy pierwsze doniesienia, że ​​pojawiły się one w Polsce. Jak mogę się chronić?

Jest to rodzaj wędrownego roztocza hialonma limbiczna. Jest to gatunek zamieszkujący ciepłe kraje i znacznie większy od gatunków kleszczy występujących w Polsce. Od wielu lat pojawiają się doniesienia o występowaniu tego gatunku w Europie Środkowej. Pierwsze przypadki zarejestrowano w Holandii, a w ostatnich latach zainteresowanie tą chorobą pojawiło się także w Niemczech. Według wielu doniesień widywano je także w Polsce. Czym mogą nam grozić?

niebezpieczna choroba

Wszystkie kleszcze, także ten występujący w Polsce, są niezwykle niebezpiecznymi pajęczakami i mogą przenosić wiele niezwykle niebezpiecznych chorób, w tym boreliozę. Ale inwazyjny kleszcz afrykański, znany również jako kleszcz wędrowny, może być jeszcze bardziej przerażający. Główny inspektor medyczny powiedział, że mogą być wektorami potencjalnie śmiertelnej choroby krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (CCHF), wywoływanej przez arbowirusy z rodziny buinaviridae. Pierwszy przypadek tej choroby odnotowano w 2008 roku. W Grecji. Potwierdzono to także w krajach Europy Południowej, m.in.: W Albanii.

Pierwsze objawy pojawiają się około tygodnia po zakażeniu i charakteryzują się wysoką gorączką, bólami stawów, światłowstrętem, a przede wszystkim wzmożoną agresją u chorego.

Jak mogę się chronić?

Oczywiście warto zabezpieczyć się przed wszelkimi kleszczami. Polskie kleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób i należy ich za wszelką cenę unikać. Ochrona przed kleszczami afrykańskimi jest taka sama jak ochrona przed innymi kleszczami. Zapobieganie jest najważniejsze. Jeśli wybierasz się na spacer do lasu lub ogrodu, bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć się środkami zapobiegawczymi, takimi jak spray na kleszcze. Warto także sprawdzić się po powrocie do domu, aby upewnić się, że nikt po Tobie nie nadepnął. Równie ważna jest ochrona zwierzęcia poprzez zakup specjalnych obroży i leków dożylnych, które odstraszają kleszcze i inne pasożyty. Twoja lokalna klinika weterynaryjna może pomóc Ci w wyborze odpowiedniego preparatu dla Twojego zwierzaka.

Co powinienem zrobić, jeśli znajdę afrykańskiego kleszcza?

Roztocza tego typu można rozpoznać po znacznie większym rozmiarze i charakterystycznych paskach na nogach. Są znacznie większe niż rodzime kleszcze. Jeśli podejrzewasz, że znalazłeś kleszcza afrykańskiego, warto zabezpieczyć kleszcza w odosobnionym miejscu i zgłosić to lokalnej służbie zdrowia oraz laboratorium sanitarnemu. Jeśli znajdziesz kleszcza afrykańskiego wbitego w swoje ciało, natychmiast skontaktuj się z lekarzem i monitoruj miejsce wkłucia oraz swój stan zdrowia. Nawet po usunięciu kleszcza należy zabrać do laboratorium diagnostycznego, aby ustalić, czy kleszcz mógł przenieść jakąkolwiek chorobę.

źródło:

https://www.gov.pl/web/gis/goraczka-krwotoczna-krymsko-kongijska https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Hyalomma-rufipes-women-men.jpg

Autor: Krie GuminSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *