Do Polski dotarł nowy gatunek kleszcza. To kleszcz wędrowny (Hyalomma marginatum), który przenosi jedną z 10 najgroźniejszych chorób na świecie.


Do Polski przybył nowy gatunek kleszcza.to jest kleszcz (hyalma limbiczna), Przenosi jedną z 10 najniebezpieczniejszych chorób świata.

Poziom banera CFF OPP mobilny 450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1

reklama

Co to za owad?

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu potwierdzili, że na Dolnym Śląsku obserwowano przedstawicieli roztoczy wędrownych.

W samej Europie występuje 70 z ponad 900 opisanych gatunków kleszczy. W Polsce występuje 19 gatunków kleszczy, ale nowo przybyłe kleszcze wędrowne są bardzo różne. Przede wszystkim jego wielkość – najczęściej wynosi około 8 milimetrów, ale u dorosłego człowieka może osiągnąć 5 centymetrów długości i 3 centymetry szerokości.

Oprócz wielkości cechą wyróżniającą tego osobnika są prążkowane, szeroko rozstawione nogi.

fotografia.Wikipedia o kodzie Adama
Fot. Adam Quelden, wikipedia.org

Jak znalazł się w Polsce?

hialonma limbiczna Żyje głównie w Afryce Północnej (dlatego czasami nazywany jest kleszczem afrykańskim). Przypadki tej epidemii potwierdzono także w krajach Europy Południowej (np. we Francji w 2020 r.) i zachodniej Azji.

Przypuszcza się, że prawdopodobnie przybył do Polski na gapę i stał się pasożytem dzikiego ptactwa. Jak dotąd nie stwierdzono go w naszym regionie, jednak postępujące zmiany klimatyczne mogą pozwolić mu tu przetrwać.

przenosi jedną z najniebezpieczniejszych chorób świata

Kleszcze afrykańskie mogą być nosicielami wirusa odpowiedzialnego za rozwój gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej (CCHF). Jest to bardzo poważna choroba, na którą nie ma szczepionki ani specjalnego leczenia przeciwwirusowego. Badania pokazują, że ponad 40% osób zakażonych tym wirusem umiera.

CCHF znajduje się na specjalnej liście sporządzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która zawiera patogeny, które najprawdopodobniej spowodują poważną pandemię w najbliższej przyszłości i dla których nie ma żadnych medycznych środków zaradczych.

Jak uniknąć ugryzienia?

Aby uniknąć ukąszenia przez kleszcza, należy przestrzegać kilku uniwersalnych zasad. Niestety nie ma gwarancji, że owad ten nas uniknie. Jednak ryzyko ataku jest zmniejszone.

Przede wszystkim należy unikać zbliżania się do dzikich zwierząt, zwłaszcza ptaków, które mogą być nosicielami tych pajęczaków. Z tego powodu myśliwi, leśnicy i lekarze weterynarii pozostają najbardziej narażeni na ataki.

Po drugie, podczas spaceru po terenach zielonych (parki, lasy, ROD itp.) należy zakrywać widoczne części ciała. Utrudnij kleszczom wnikanie i zakopywanie się w skórze, szczególnie poprzez noszenie czapek lub innych nakryć głowy i noszenie długich skarpet na spodniach. Zamknij także buty. Dodatkowo można stosować kremy i spraye odstraszające te owady.

Pamiętaj też, aby za każdym razem, gdy przebywasz na łonie natury, dokładnie obserwować swoje ciało i sprawdzać, czy nie zostałeś ukąszony. Obszary wymagające szczególnej uwagi to zgięcia, takie jak łokcie, kolana i pachwiny.

Pisałam o tym szczegółowo tutaj.

Źródła: gov.pl, onet.pl, who.int

Foto: gettyimages, Adam Cuden, wikipedia.org

Artykuł ten stanowi utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie należą do swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe jest wyłącznie za zgodą redaktora.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *