Egzotyczny gatunek kleszcza w Europie


Inwazyjne gatunki kleszczy występują w Europie Hyalonmai mogą przenosić wirusa gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej. W Polsce nie potwierdzono dotychczas żadnych przypadków dorosłych. Naukowcy z UW proszą każdego, kto zauważy pajęczaki o zgłaszanie takich przypadków.

Każdej wiosny gromadzą się tysiące larw i nimf. Hyalonma Przybywają do Europy, w tym do Polski, wraz z ptakami migrującymi z Afryki. W drodze na kontynent lub po dotarciu na kontynent roztocza są zwykle zabijane przez niską temperaturę i wilgotność. Jednak ciepła i sucha wiosna pozwoliła kleszczowi przetrwać podróż do Europy. Stwierdzono go u koni i psów w Niemczech, Czechach, Słowacji i Szwecji. W Polsce naukowcy nie odkryli jeszcze tego gatunku podczas badań terenowych.

Kleszcze mogą przenosić: Wirus krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej. Śmiertelność osób zakażonych tym wirusem wynosi 10-60%.

Zbiórka kleszczy na terenie całego kraju

Narodowy projekt zbierania kleszczy rozpoczął się wiosną tego roku. To badanie obywatelskie przeprowadzone w Zakładzie Ekoepidemiologii Chorób Pasożytniczych Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Anna Borsuk.

Naukowcy z UW planują oszacować populację kleszczy Hyalonma W Polsce. W tym celu zwracają się o pomoc do ludzi przebywających na świeżym powietrzu, właścicieli psów i koni oraz hodowców zwierząt.

– Należy zwrócić uwagę na pojawienie się w okolicy lub na zwierzęciu dużych, bardzo ruchliwych kleszczy z długimi nogami. To jest możliwe. Hyalonma. Kleszcze te są ponad dwukrotnie większe od polskiego gatunku i są niezwykle szybkie, gdyż muszą ścigać zdobycz w zamieszkałych przez siebie terenach półpustynnych. Mają dobrze rozwinięte oczy, które pozwalają im sprawnie zlokalizować potencjalną ofiarę. Profesor stwierdził, że przesiąknięta krwią samica ma rekordową długość ciała wynoszącą od 1,5 do 2 centymetrów. Anna Bayer, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski;

Zdjęcia kleszczy można robić i zgłaszać poprzez stronę https://narodowekleszczobranie.pl.

Dzięki projektowi National Tick Collection możesz dzielić się z naukowcami swoimi niezwykłymi obserwacjami kleszczy, wysyłać je do badań lub mapować nowe lokalizacje. Projekty nauki obywatelskiej pozwalają na poszerzenie zakresu badań i zwiększenie wiedzy, zwłaszcza praktycznej, na temat konkretnego problemu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *