Kleszcz afrykański w Polsce. Jak chronić się przed tym nowym gatunkiem?


Czy kleszcze są bardziej aktywne niż zwykle?Pojawił się nowy gatunek

przez wiele lat kleszcz Nie potrafię w pełni cieszyć się wiosną, latem, a nawet wczesną jesienią. Liczba kleszczy w Polsce z roku na rok wzrasta, co jest efektem powszechnych zmian klimatycznych. Ponadto żerują nie tylko w lasach i na łąkach, ale także w parkach miejskich, na placach i zaroślach w pobliżu domów.

Z interaktywnego raportu mapy kleszczy wynika, że ​​owady te występują obecnie na terenie całej Polski, powodując poważne ogniska tej choroby. województwo mazowieckie, zachodniopomorskie, lubelskie i pomorskie.

Do zaobserwowanych przypadków ukąszeń kleszczy należy zaliczyć niespodziewane pojawienie się w Polsce w tym roku nowego gatunku kleszczy.

kleszcz afrykański Sami naukowcy byli zaskoczeni jego obecnością w naszym kraju i obecnie wydają ostrzeżenia przed tym owadem.

Jak kleszcz afrykański dostał się do Polski?

Kleszcze afrykańskie przybyły do ​​Polski najprawdopodobniej poprzez ptaki wędrowne

Kleszcze afrykańskie przybyły do ​​Polski najprawdopodobniej poprzez ptaki wędrowneStefan Witzham/Zdjęcie biografii/East Newswieści ze wschodu

„Ptaki wędrowne odgrywają ważną rolę w przenoszeniu kleszczy, którymi żyją, a następnie przenoszą się w różne części świata. Dlatego też ptaki wędrowne prawdopodobnie są „pasażerami na gapę” wraz z ptakami zimującymi w cieplejszych krajach. „Musiały przylecieć do Polski jako gatunek” – mówi mikrobiolog. Mówiła o tym rozmowa z mgr Adrianną Ivan, technikiem weterynarii i psychologiem zwierząt, która prowadzi profil naukowy na Instagramie „Mikrobiolog_z_przypadku”.

Szlaki migracyjne tych owadów nie ograniczają się jednak do ptaków i budzą obecnie w Polsce duże obawy.

Dorosłe osobniki żywią się dużymi ssakami, zwłaszcza kopytnymi. Mogą wjechać do innych krajów z importowanym inwentarzem żywym. Larwy i nimfy pasożytują na małych ssakach i ptakach. Kleszcze afrykańskie charakteryzują się dużą odpornością na szeroki zakres warunków temperaturowych i wilgotnościowych, co pozwala im kolonizować różne obszary.

Menedżer Adriana Ivan

O obecności kleszcza afrykańskiego po raz pierwszy usłyszano w Polsce w 2021 r., natomiast już w 2024 r. odnotowano jego zwiększoną obecność w Europie. Do dużej liczebności tego pajęczaka w Polsce mogły przyczynić się ptaki wędrowne i zmiany klimatyczne.

dziesięć wędrowny kleszczTen ptak pochodzenia afrykańskiego został w tym roku zaobserwowany przez naukowców na Dolnym ŚląskuNie oznacza to jednak, że nie można go spotkać w innych częściach Polski.

Co przekazuje kleszcz afrykański? Rozpoznaj tego pajęczaka w swojej trawie

Rośnie liczba zgłaszanych przypadków ukąszeń kleszczy.

Coraz częściej zgłaszane są ukąszenia kleszczy.123RF/piksel

Jak dotąd w naszym kraju dominują dwa gatunki tego pajęczaka – Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) i kleszcz użytkowy (Dermacentor reticulatus). Jednak według mgr mikrobiolog Adrianny Ivan „wyłonienie się kolejnego gatunku było tylko kwestią czasu”.

Kleszcz afrykański (Hyalomma marginalatum), znany również jako kleszcz wędrowny, to kleszcz termofilny, który żyje głównie w gorącym klimacie. Ze względu na zmiany klimatyczne, rosnące średnie temperatury i cieplejsze zimy gatunek ten ma większe niż dotychczas szanse na przetrwanie w klimatach Europy, w tym Polski.

„Ten kleszcz jest znacznie większy od znanego w Polsce i ma charakterystyczne pasiaste odnóża. Może osiągnąć nawet 5 centymetrów długości i 3 centymetry szerokości” – relacjonuje Adrianna Iwan.

Kleszcze afrykańskie różnią się nie tylko wyglądem od kleszczy pospolitych i kleszczy pastwiskowych, ale także tym, czy są zakażone kleszczami afrykańskimi. Do najpopularniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze w Polsce należą: Kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, borelioza itp.

„Do niedawna babeszjozę w Polsce wywoływał wyłącznie pierwotniak Babesia canis. W 2018 roku po raz pierwszy w naszym kraju wykryto inwazję Babesia gibsoni. Wektorem tego gatunku jest kleszcz Rhipicephalus sanguineus nie jest kleszczem. W Polsce występuje endemicznie, ale może być przenoszony wraz z ptakami, np. kleszczem afrykańskim.

Oprócz standardowych chorób kleszcze afrykańskie mogą przenosić również następujące choroby: Wirus krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej, bardzo niebezpieczne. Jest to choroba zakaźna charakteryzująca się dużą śmiertelnością.

Kleszcze żywią się krwią zakażonych ptaków i przenoszą chorobę na ludzi i zwierzęta. Może być również przenoszony drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z materiałem zakaźnym. Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska występuje obecnie w środkowej i północno-wschodniej Afryce, Azji Środkowej i Europie Wschodniej.

Nowa choroba przenoszona przez kleszcze, o której niewiele się mówi

To nie tylko borelioza czy babeszjoza.Kleszcze coraz częściej przenoszą nowe choroby

To nie tylko borelioza czy babeszjoza.Kleszcze coraz częściej przenoszą nowe choroby Gerrarda/Reporterareporter

W tym roku, oprócz standardowych chorób przenoszonych przez kleszcze, oprócz krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej, zdiagnozowano nowe choroby, którym nie poświęcono zbyt wiele uwagi.

„W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o nowym patogenie przenoszonym przez kleszcze w północno-wschodniej Polsce. Neoerlichia miclensis. Jego głównym wektorem jest kleszcz zwyczajny. W naszym kraju nie odnotowano dotychczas żadnego przypadku neoerlichiozy u ludzi, natomiast w badaniach przesiewowych molekularnych u osób zdrowych stwierdzono bezobjawową infekcję” – mówi autorka profilu „Mikrobiolog_z_przypadku”.

Mikrobiolodzy twierdzą, że psy również powinny zachować ostrożność, ponieważ wykryto u nich nowe choroby przenoszone przez kleszcze. Hepatozonosapierwszy przypadek zdiagnozowano w Polsce w 2021 r., obecnie jednak choroba ta staje się coraz częstsza.

Dani – dlaczego wybierają nas?Interlia.tv

INTERIA.PL

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *