Barszcz Sosnowskiego w Polsce. Z czym można go pomylić?


Ambrozja Sosnowskiego rośnie zarówno w aglomeracjach miejskich, jak i na wsiach. Nawet na obszarach, gdzie wydaje się, że tej rośliny nie ma, nie jest ona nieobecna tylko dlatego, że jest mniej eksplorowana przez ludzi. Zaczyna kwitnąć w czerwcu, ale oparzenia są bardzo niebezpieczne.

GDOŚ ostrzega – kontakt z ambrozją Sosnowskiego jest niebezpieczny

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przestrzega przed kontaktem z ambrozją Sosnowskiego, szczególnie w czasie upałów. Może powodować poważne, trudne do gojenia oparzenia. Jeśli wejdziesz w kontakt z rośliną, Twoja skóra może stać się czerwona, pęcherze i podrażniona, co może utrzymywać się przez około trzy dni.

Barszcz Sosnowskiego.Mapa zabytków Polski

Zrzut ekranu ze strony fotograficznej mapa.barszcz.edu.pl/mapa.barszcz.edu.pl

Barszcz Sosnowskiego.Mapa zabytków Polski

W przypadku kontaktu z ambrozją Sosnowskiego Zaleca się przemyć miejsce oparzenia dużą ilością wody, unikać światła słonecznego i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jeśli to możliwe, warto zrobić zdjęcie roślinie, która nas poparzyła. Dzieje się tak dlatego, że istnieje kilka gatunków ambrozji o różnej toksyczności.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska na swojej stronie internetowej udostępnia ilustrowany poradnik, jak odróżnić ambrozję Sosnowskiego od podobnych roślin. Chociaż stosunkowo łatwo jest pomylić, arcydzięgiel lub kiełkujący koperek. Każdy, kto zauważy ambrozję Sosnowskiego, powinien zadzwonić na całodobowy numer alarmowy Straży Miejskiej 986 i zgłosić ten fakt.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *