“Czarna pszczoła” wróciła do Polski, choć uchodziła za gatunek wymarły. Apel badaczy


Chrząszcz fioletowy (Xylocopa violacea) – powszechnie nazywany także „czarną pszczołą” – ma rzadką sierść i ciemnofioletowy lub brązowawo-fioletowy kolor. Ze względu na spore rozmiary, dochodzące do 3,5 cm długości, jego wygląd często budzi duże zainteresowanie. To największa pszczoła występująca w Polsce.

„Pszczoła czarna” występowała w kilku miejscowościach naszego kraju od połowy XIX w. do lat 30. XX w., jednak w tym okresie jej ogniska odnotowano jedynie w ośmiu miejscowościach. Gatunek uznano następnie za wymarły w 2002 roku, ponieważ nie był już obserwowany. Przez wiele lat tuleja purpurowa figurowała jako „prawdopodobnie wymarła” na Polskiej Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych i Zagrożonych. Następnie opis Zaderšni brzmiał: „Bardzo rzadki gatunek śródziemnomorski, odnotowany zaledwie kilka razy w latach 1868–1935 na terenie dzisiejszej Polski i od tamtej pory nie widziany”.

Sytuacja zmieniła się w 2005 roku. Od tego czasu „czarne pszczoły” obserwowano w Poleskim Parku Narodowym, Bieszczadach Zachodnich, Wrocławiu, Oławie, Myłowie, Włoszczowie itp. Część ekspertów twierdzi, że owady mogły powrócić do Polski m.in. na skutek postępującego globalnego ocieplenia.

Pszczoły mają trudności z zapylaniem.Przyczyną jest zanieczyszczenie powietrza

„Czarna pszczoła” wróciła na polskie łąki.Wcześniej uważano, że jest to gatunek prawdopodobnie wymarły

W Polsce pszczoła czarna objęta była ścisłą ochroną gatunkową od 2004 do 2014 roku, a od 2014 roku ochroną częściową. Według raportu Towarzystwa Natury i Ludzkości w 2016 roku odkryto 26 stanowisk, w których żyje ten owad.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *