Czarne pszczoły w Polsce. Wymarły gatunek powraca


Czy czarne pszczoły wracają do Polski i odbudowują swoją populację Podobno była to pszczoła olbrzymia, Xylocopa violacea Choć ostatecznie zniknął z terytorium Polski, coś zaczyna się zmieniać. Dlaczego fioletowa morela zniknęła i co przyczynia się do jej powrotu?

Czarna pszczoła (Xylocopa violacea) W Polsce – Masz szczęście, jeśli widzisz tę pszczołę. fioletowy las W 2002 roku została uznana w Polsce jako: wymarłe gatunki. Czy jest nadzieja na odrodzenie się gatunku pszczół czarnych w Polsce?


Czarna pszczoła Xylocopa violacea

Czarna pszczoła Xylocopa violacea
Zdjęcie: Andre Simon/Bios Photography/East News

Polska czarna pszczoła.Wymarłe gatunki odradzają się

czarna pszczołaPszczoły, jedne z największych błonkoskrzydłych w Europie, to stworzenia samotne. Nie żyją w dużych koloniach pszczół.Co je charakteryzuje fioletowe skrzydła i czarne włosy. Zwykle budują swoje ule z gnijącego drewna. Co ważne, czarne pszczoły nie są pszczołami niebezpiecznymi. Jednak zanim zacznie padać deszcz, stają się pobudzone i są bardziej narażone na ukąszenia. Są to jednak zazwyczaj bojaźliwe owady. Ponadto tylko samice pszczół czarnych mają żądła.

Niestety, czarne pszczoły są czasami mylone z szerszeniami azjatyckimi i giną. Podczas lotu wydają charakterystyczny dźwięk, który kojarzy się z zabójczymi szerszeniami. Co więcej, dorasta do około 3,5 centymetra, więc jest to pszczoła ogromna. Dla porównania trzmiel stepowy mierzy nieco ponad centymetr.

Ważna rzecz – przynajmniej jest fioletowy nie produkuje się miodu, jest pożytecznym owadem.Czarne pszczoły odgrywają ważną rolę w Chinach W medycynie ludowej.

Owady te różnią się od zwykłej pszczoły miodnej, która żyje w dużych koloniach, ponieważ żyją głównie samotnie w gnijących pniach, starych gałęziach drzew lub szczątkach roślin. Preferują jednak martwe pnie i gałęzie, gdzie tworzą misterne korytarze i opiekują się swoim potomstwem.

– Napisz „Politykę”.

Zagrożony gatunek pszczoły miodnej. Czy populacja czarnych pszczół odrodzi się?

Polska czarna pszczoła Jest wpisany na Czerwoną Listę i Księgę Zwierząt Zagrożonych. Oficjalne dane na temat występowania tego gatunku w Polsce nie istnieją od ponad 70 lat. W 2014 roku pszczoła czarna została objęta częściową ochroną gatunkową. Entomolodzy uważają, że fioletowe chrząszcze mogą powrócić z powodu ocieplającego się klimatu (są to pszczoły ciepłolubne).

Być może w przyszłości owady te będą mogły nawet odbudować swoje populacje w Polsce. Jeśli odpowiednio zadba się o zachowanie stojącego i gnijącego drewna (30 cm chodniki wyrzeźbione w suchym drewnie), będącego domem dla czarnych pszczół, możliwe jest, że czarne pszczoły powrócą na stałe.


Czarna pszczoła Xylocopa violacea

Czarna pszczoła Xylocopa violacea
Zdjęcie: Tim Farsen/East News

Aby czarne pszczoły mogły przetrwać Wymaga pyłków i nektaru z następujących roślin: szałwii (Salvia), glicynia (Wisteria), ćmy włochatej (Stachys byzantina), groszku pachnącego (Lathyrus odoratus), echium (Echium vulgare) i echium (Agastache Rugosa).

Ochrona starych drzewostanów i martwych drzew (lasów niezbędnych do gniazdowania) stwarza potencjalną szansę na odnowę gatunku w kraju, zwłaszcza na Śląsku. Warto też rozważyć reintrodukcję kornika purpurowego – pisze Instytut Ochrony Przyrody PAN.

W 2021 roku Towarzystwo Na Rzecz Natury i Ludzkości otrzymało 159 nowych zgłoszeń lokalizacji lasów, w tym: Poleski Park Narodowy, Bieszczady, Wrocław, Myłów, Włoszczowa. Od 2021 roku naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pracują nad tym, aby pomóc im wrócić do naturalnego środowiska. Zarząd Kantonu Śląskiego rozpoczął także prace nad projektem pod nazwą „Państwowy Program Ochrony i Rozwoju Pszczelarstwa do 2030 roku”, który będzie dotyczył następujących zagadnień: Współczesne zagrożenia dla pszczół miodnych, lokalne zasoby genetyczne pszczół miodnych i ich wykorzystanie, charakterystyka i wizja rozwoju pszczelarstwa na Śląsku.

Możesz także łatwo pomóc „czarnej pszczółce” w znalezieniu pożywienia. Są to owady wybredne i warto siać jeżówkę, groszek cukrowy, robinię akacjową, soję warzywną, koniczynę, majeranek, śliwkę, jeżynę czy rokitnik. Uważaj także, aby nie zbliżyć się do gniazda. W przeciwieństwie do innych pszczół samotników chronią swoje miejsca gniazdowania. Kiedy poczują strach, mogą zaatakować potencjalnych napastników lub zmienić schronienie.

– ostrzega rmf24.pl

sos: Instytut Ochrony Przyrody PAN, rmf24, Radio ZET, Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie, Planeta.pl, Państwowa Inspekcja Nasion Roślin, Globalna Baza EPPO, IOBC-WPRS

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *