Jaki miód najchętniej kupują Polacy? Ten gatunek jest najbardziej lubiany


Mieszkańcy Polski preferują miód wielokwiatowy, wybiera go 40 proc. Choć odbiorców jest wielu, dużym zainteresowaniem cieszą się także miody lipowe, akacjowe i wrzosowe – podaje Stowarzyszenie Polska Izba Miodowa.

Jaki miód Polacy preferują najbardziej?

Według danych Krajowej Izby Gospodarczej Miodu preferowany jest miód wielokwiatowy, wybierany przez ponad 40%. klient. Kolejne pod względem popularności są miody lipowe (11%), miody spadziowe i gryczane (po 8%) oraz miód akacjowy (7%).

Według badania przeprowadzonego przez SW Research w marcu 2024 r. 80% mieszkańców Polski przy zakupie sprawdza rodzaj miodu. To najważniejsze kryterium wyboru.

Produkcja i spożycie miodu różni się w zależności od regionu. Przykładowo południe kraju specjalizuje się w produkcji odmian spadziowych, natomiast północ produkuje miody wielokwiatowe i rzepakowe o kremowej konsystencji. „Numerem jeden” we wschodniej Polsce jest ciemny miód gryczany o niepowtarzalnym smaku. Zachodnia część kraju słynie z produkcji miodu z nektaru kwiatów lipy i akacji.

Co to jest miód odmianowy?

Różne rodzaje miodu produkowane są najczęściej w pasiekach położonych w pobliżu niektórych drzew lub dużych skupisk kwiatów. Oznacza to, że pszczoły zbierają nektar przede wszystkim z jednego, określonego gatunku rośliny. Ważny jest czas kwitnienia. Miód akacjowy produkowany jest zwykle na przełomie maja i czerwca, a miód lipowy na przełomie czerwca i lipca. Pszczoły mogą produkować miód wrzosowy jedynie jesienią. Pszczelarze twierdzą, że tegoroczne nietypowe warunki pogodowe wczesną wiosną mogą zakłócić ten rytm.

Hodowcy podkreślają, że pszczoły są wierne swoim kwiatom. Niektóre rodziny gniazdowe specjalizują się w zbieraniu nektaru z jednego gatunku roślin, co pozwala im pracować szybciej i wydajniej. Jeśli pasieka znajduje się w pobliżu pola rzepaku, owady nauczą się zbierać nektar z obfitych kwiatów i będą to robić aż do śmierci roślin.

Doświadczeni pszczelarze potrafią rozpoznać rodzaje miodów po kolorze, zapachu i smaku i odpowiednio je sklasyfikować – przypomina Stowarzyszenie Polska Izba Miodowa. Podkreślił, że produkty wprowadzane do obrotu przez polskie firmy przechodzą zaawansowane technicznie badania jakościowe i składowe.

„W ten sposób bada się miód pod kątem obecności antybiotyków i pozostałości pestycydów, a także dokładnego rodzaju pyłku roślinnego, z którego został wyprodukowany” – stwierdził Przemysław Ruzina z Polskiej Izby Miodu. Zwrócił uwagę, że w Polsce coraz rzadziej spotykane są miody produkowane wyłącznie z jednej rośliny, np. lipa czy akacja.

Z czego składa się miód spadziowy?

Pszczelarze przypominają, że miód spadziowy to jedyny produkt, który nie powstaje z nektaru. Wyjaśniają, że owady wytwarzają go ze słodkiej spadzi, która przyczepia się do igieł i liści niektórych gatunków drzew.

„Dostępność różnorodnych miodów staje się w naszym kraju coraz trudniejsza, między innymi ze względu na zmieniający się klimat i bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące kwalifikowania miodu, które różnią się od większości krajów UE”. Dodał, że możliwymi alternatywami są miód lipowy z Rumunii i miód akacjowy z Chin.

Stowarzyszenie podkreśla, że ​​miód lipowy, znany ze swojego intensywnego i przyjemnego aromatu, odgrywa ważną rolę w unijnym przemyśle miodowym. Jest głównym eksportem wielu krajów Europy Wschodniej, w tym Polski.

Według danych Krajowej Izby Gospodarczej Miodu przeciętny mieszkaniec Polski spożywa rocznie około 1 kg miodu, podczas gdy średnia dla krajów Europy Zachodniej to 1,7 kg. Włosi i Niemcy zjadają około 2 kg rocznie, Grecy 5 kg rocznie. „To pokazuje, że nadal mamy duży potencjał, jeśli chodzi o budowanie popytu” – zauważa Izba.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *