Kleszcze z Afryki już w Polsce – są NIEBEZPIECZNE! Mogą przenosić groźną chorobę. Tak wygląda nowy gatunek!


Notatka! Kleszcze z rodzaju Hyalomma spotykano dotychczas głównie na sawannach i łąkach Afryki i Azji. Jednakże ostatnio pojawiły się doniesienia o ogniskach tej choroby w Niemczech, Czechach, a ostatnio na Dolnym Śląsku. Okazuje się, że województwo śląskie położone jest na obszarze silnie zagrożonym rozprzestrzenianiem się niebezpiecznych pajęczaków.

Jak wygląda nowy niebezpieczny kleszcz? Spójrz tutaj!

Robert Maszlak, doktor nauk biologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, wyjaśnia: Pojawienie się kleszczy wiąże się z migracją ptaków i zmianami klimatycznymi, co ułatwia rozprzestrzenianie się tych pajęczaków.

Wiadomo, że kleszcze hialonidowe zostały przeniesione przez ptaki wędrowne z regionów Afryki. Jednak ostatnio zaobserwowano następujące zjawiska: Może być również przenoszony przez żywy inwentarz transportowany z obszarów, gdzie pasożyty te występują endemicznie.. Jak dotąd kleszcze te w środowiskach europejskich szybko wymierają, preferując obszary suche i ciepłe, typowe dla sawann i łąk Afryki i Azji.

Najczęstszym gatunkiem kleszcza Hyalonma w Europie jest Hyalonma marginalatum. Dwa razy większy od pospolitego kleszcza, długość sięga około 8mm. Gdy odżywia się krwią, Zrób 2 cm.

Jak rozpoznać nowe niebezpieczne kleszcze? Zobacz naszą galerię:

Zobacz galerię(5 zdjęć)

W przeciwieństwie do kleszcza, który czeka na swoją ofiarę, dr Robert Mashlak Kleszcze hialonidowe są aktywne i poruszają się w stronę swoich żywicieli. Wykazano, że kleszcz ten jest w stanie wyczuć ruch, temperaturę ciała i wysokie stężenie dwutlenku węgla związane z oddychaniem. W zaledwie 10 minut można dojść do 100 metrów! Dodatkowo potencjalne ofiary można rozpoznać wizualnie z odległości do 9 metrów.

Kleszcze afrykańskie to także pajęczaki przenoszące niebezpieczne choroby. Obejmują one:

  • Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska może mieć śmiertelność w zakresie od 10% do 60%.
  • gorączka plamista,
  • Anaplazmoza.

Ponadto kleszcze te mogą przenosić także inne choroby, takie jak babeszjoza i riketsjoza.

Ochrona przed kleszczami afrykańskimi jest taka sama jak przed innymi kleszczami. Przede wszystkim nie zapominajmy o środkach ostrożności nie tylko podczas spacerów po lesie, ale także w parkach, ogrodach i lokalach. Chrońmy także Twojego psa!

  • Stosuj środki odstraszające kleszcze,
  • Noś ubrania z długimi nogawkami i rękawami,
  • Naciągnij skarpetki na stopy
  • idź środkiem drogi,
  • Sprawdź swoją skórę po wyjściu,
  • Proszę wziąć prysznic lub wykąpać się w ciągu 2 godzin od powrotu do domu.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.plSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *