Ukąszenie mrówki bullet ant – “najgorszy ból na świecie”


Jakie są najbardziej niebezpieczne i jadowite owady na świecie? Na liście znajduje się tzw. mrówka kulota Paraponella clavata. Nie bez powodu ten typ mrówek nazywany jest przez mieszkańców Ameryki Południowej „mrówką kulistą”. Ukąszenia mrówek kulistych dosłownie powodują ogromny ból. Nie umrzesz, ale nie będziesz już chciał żyć.

Mrówka kula Paraponella clavata (mrówka kula, dwadzieścia cztery mrówki) To jest wyjątkowe niebezpieczne owady. Ten gatunek mrówek z podrodziny Paraponerinae występuje w Ameryce Południowej. Kraje docelowe to Nikaragua, Honduras, Kostaryka, Panama, Wenezuela, Kolumbia, Peru, Brazylia, Ekwador, Boliwia i Paragwaj. Ta mała 2-calowa mrówka oznacza duże problemy… ale czy może rozwiązać wiele dużych problemów?


mrówka kula mrówka kula

mrówka kula mrówka kula
Zdjęcie: Shutterstock/Ryan M. Bolton

Mrówka kula – najgorszy ból na świecie po ukąszeniu

Mrówka zwana mrówką kulistą Zasłynął z bolesnego ukąszenia. I nie jest to tylko ukąszenie mrówki.Przyczyny krawata paraponella Silny ból utrzymujący się do 24 godzin. Porównuje się go do bólu postrzałowego (stąd nazwa „mrówka-kula”), który zdaje się przenikać do kości.to jest Najwyższy poziom bólu w skali SchmidtaNawet poza bólem Po ukąszeniu przez mrówkę ognistą.

Sam Schmidt pozwolił się użądlić mrówkom-kulom w imię nauki.ból porównań „Chodzę po rozżarzonych węglach z trzycalowymi gwoździami w piętach”..

Poziom 1 oznacza oparzenia iskrowe, co oznacza spalenie włosów na skórze. Etap drugi opisywany jest jako ból przypominający zgaszenie papierosa językiem, etap trzeci przypomina polewanie rany kwasem solnym lub wbijanie w nią gwoździa, a etap czwarty określany jest jako szokujący ból, który powoduje tylko ty możesz to poczuć. Kiedy urządzenie elektryczne wpadnie do wanny.

– Gazeta Wyborcza opisuje skalę bólu Schimdta.

trucizna mrówek paraponella clavata To nie jest śmiertelne.zawarte w nim Neurotokushina Jednakże (poneratoksyna) działa na układ nerwowy jak jad węża lub jad skorpiona. Powoduje paraliż poprzez blokowanie transmisji synaptycznej. Dr Sam Robinson z Instytutu Biologii Molekularnej wyjaśnia, że ​​po ukąszeniu przez tę mrówkę komórki nerwowe po prostu wariują i przekazują sygnały bólowe. Toksyny wiążą się z kanałami sodowymiJeśli to zrobisz, dziura łatwo się otworzy, a ból zamieni się w piekielny ból.

Jest to najbardziej bolesne użądlenie w naturze, któremu nie dorównuje nawet spotkanie ze skorpionem. Według Skali Bólu Schmidta, stworzonej przez entomologa Justina Schmidta, mrówki-pociski powodują największy ból ze wszystkich kłujących owadów.

– Alarmuj Focus.pl.

Mrówki-pociski są również bardzo potężne, muskularna dolna szczęka, co czyni te mrówki śmiertelnym zagrożeniem w świecie owadów. Mrówki-pociski stały się elementem popkultury. W zmutowanej wersji przeprowadzili nalot na samolot w thrillerze Flight of Terror (2007).

Mrówki kulawe – znaczenie dla lasów i medycyny

Czy mrówki Paraponella clavata są czystym złem?Entomolodzy zauważają, że trwają badania mające na celu zrozumienie zadawanych przez nich pytań ból na poziomie molekularnym.Analiza neurotoksyn u tego gatunku mrówek może doprowadzić do przełomów w medycynie i rozwoju nowe leczenie bólu.

Co ważne, czarne mrówki odgrywają ważną rolę w równowadze lasów Ameryki Południowej i Środkowej. Jak wyjaśnia „Gazeta Wyborcza”, zoologowie uważają, że żaden inny owad nie dorównuje czarnej mrówce pod względem proporcji biomasy. Na masową skalę zapylają rośliny, zarządzają populacjami zwierząt i oczyszczają lasy. z resztek roślinnych. Co ciekawe, Paraponella clavata Klasyfikuje się je jako prymitywne mrówki, które nie rozwinęły bardzo złożonych zachowań społecznych, takie jak nadmiernie zorganizowane mrówki ogniste.

Mrówki ważne dla Amazona

Czarne mrówki odgrywają również ważną rolę w turystyce i tradycji.Mieszkańcy Amazonii wykorzystują te mrówki do inicjacji 12-letnich chłopców Podczas festiwalu Tocandira, polega na zbiorze guarany (ważnego nasienia winorośli zwanego jeżyną). Wielu turystów płaci duże sumy pieniędzy, aby być świadkami tego festiwalu i rytuału mrówek-kul.

Dziś 24-godzinna mrówka jest jedną z atrakcji turystycznych Amazonii. Turyści odwiedzający Manaus w Brazylii z łatwością mogą znaleźć tam biura podróży specjalizujące się w wycieczkach do wioski Satere Mahue. Do dziś w Satele Mawe odbywa się festiwal o nazwie Tokandira.

– Gazeta Wyborcza pisze:

sos: Radio ZET, Planeta.pl, Technology Networks, University of Queensland, Focus.pl, Nature Communications, Gazeta Wyborcza

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *