Niesporczak jak Mandalorianin. Polscy naukowcy zidentyfikowali nowy gatunek ekstremofila


Polscy badacze odkryli nowy gatunek niesporczaka w Lesie Czerniewskim, zaledwie 30 kilometrów od Poznania. Ten przedstawiciel rodzaju Mesobiotus otrzymał swoją nazwę gatunkową Mesobiotus Mandalori od nazwy planety zamieszkanej przez zaciekłych wojowników ze świata Gwiezdnych Wojen.

Niesporczaki Jest to rodzaj mikroskopijnego zwierzęcia wielokomórkowego. Są szeroko rozpowszechnione w większości ekosystemów wodnych i lądowych na całym świecie. Są znani z: Wyjątkowa odporność na trudne sytuacje środowisko.mogą wejść Kryptobioza, to znaczy mogą przetrwać nawet w ekstremalnych warunkach środowiskowych z odwracalnym stanem pozornej śmierci. Dzięki temu wydają się niemal niezniszczalne.

Niesporczaki Byli także wystawieni na działanie próżni kosmicznej. Część z nich przeżyła eksperyment, a po powrocie do odpowiedniego środowiska nawet złożyła jaja.

Póki co mniej więcej 1400 gatunków i podgatunków niesporczaków. Jednak rzeczywista liczba jest najprawdopodobniej znacznie wyższa.Nowy gatunek zidentyfikowany przez polskich naukowców, nazwany na cześć planety, którą zamieszkuje Mandalorianin – super komandos ze świata Gwiezdnych Wojen.

Mesobiotus mandalori

Mesobiotus mandalori /Zdjęcia: W. Erdmann, JZ Kosicki, P. Kayasta, M. Mioduszowska, Kaczmarek

– Pierwsza w historii wizualna reprezentacja Mandalory pokazywała świat pokryty dżunglą. Jej mieszkańcy mieszkali w wiosce ukrytej wśród drzew. Odzwierciedla to typową pozycję nowego gatunku. mech głęboko leśny – piszą uniwersyteccy naukowcy w artykule opublikowanym w European Journal of Zoology. Adam Mickiewicz mieszka w Poznaniu, jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego.

dodajmy to Badania naszej rodzimej fauny niesporczaków prowadzone są od początku XX wieku. W Polsce zidentyfikowano dotychczas 114 gatunków. Większość gatunków zidentyfikowano jednak wiele lat temu i obecna wiedza na temat polskich niesporczaków jest daleka od pełnej. Warto wspomnieć, że polscy naukowcy odkryli już wcześniej m.in.: Niesporczaki Mesobiotus maklovitsi.Nazwali go na cześć Roberta MaklowiczaKrytyk kulinarny, szef kuchni.

Nie ma żadnych szczególnych cech, które wyróżniają Mesobiotus mandalori Ze wszystkich innych gatunków w obrębie rodzaju mezobiotyk. Ogólnie rzecz biorąc, wśród niesporczaków rzadko udaje się rozróżnić gatunki w obrębie rodzaju na podstawie tylko jednej cechy. Branych jest pod uwagę wiele funkcji: wielkość i rozległość ciała, obecność oczu, budowa aparatu gardłowego, kształt i wymiary pazurów. I dla niektórych typów, w tym rodzaju mezobiotyk, uwzględnia się również wielkość i strukturę powierzchni jaja. włączając w to liczbę, wielkość i kształt procesów oraz struktur powierzchniowych – wyjaśnia dr Weronika Erdmann z Uniwersytetu. Adama Mickiewicza z Poznania, głównego autora badania.

– Kiedy porównujemy nasz gatunek z innymi gatunkami w obrębie tego samego rodzaju, od każdego z nas Mesobiotus mandalori Różne zestawy funkcji są różne. W niektórych przypadkach różnice te można dostrzec na pierwszy rzut oka. Na przykład, jeśli podzielisz to według gatunków, mezobiotyki są szeroko rozpowszechnione Różni się między innymi tym, że każdy człowiek jest inny. Mesobiotus mandalori mają masochistyczne oczy rozpowszechnianie się są usuwane – twierdzą naukowcy.

– Jednak ostatecznym argumentem przy wyróżnianiu nowych gatunków jest: badania genetyczne, jest obecnie standardem w opóźnieniu.Charakterystyka gatunkowa Mesobiotus mandalori Zostało to potwierdzone analizą czterech fragmentów DNA (trzech fragmentów jądrowego DNA i jednego fragmentu mitochondrialnego DNA) – dodali naukowcy.

Naukowcy zbadali łącznie 72 okazy zwierząt i jaj. – Gatunek ten odkryliśmy podczas badań rozmieszczenia pionowego drzew niesporczaków. W lesie Czerniło. W trakcie dochodzenia dowiedziałem się nieco więcej o tym zdarzeniu. Niestety, jak dotąd nie spotkaliśmy ich zbyt wielu. Utrudnia to zebranie wystarczającej ilości materiału do dalszych badań lub założenie hodowli w warunkach laboratoryjnych.W każdym razie zrobię wszystko, żeby tak było. wyjaśnij dokładniej Mesobiotus mandalori – podsumowuje dr Weronika Erdmann:

Pytanie tylko brzmi: czy Mandaloriański niesporczak ma zbroję Beskar? W ostatecznym rozrachunku wszystko sprowadza się do przyzwyczajenia.


Źródło: European Journal of Zoology.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *