Ostrzeżenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Ten gatunek stanowi poważne zagrożenie


Ślimaki te całkowicie zadomowiły się w naszym kraju. Można je spotkać nie tylko w ogrodach i gospodarstwach rolnych, ale także w lasach, na polach i innych terenach zielonych. Mogą być wektorami wielu niebezpiecznych patogenów.

Ślimak Lusitano to ślimak egzotyczny. Narodził się w Polsce pod koniec XX wieku. Choroba ta występuje obecnie w całym regionie i w większości miejsc, w których pracujemy z roślinnością. Jednak, jak podkreślają eksperci KPN, nie jest już tak niebezpiecznie jak dawniej. Z postu opublikowanego przez park wynika, że ​​jest to obecnie minimalnie inwazyjne.

Nie oznacza to jednak, że ten typ ślimaka w ogóle nie stwarza zagrożenia. Niestety, w dalszym ciągu mogą być niebezpieczne dla wielu zwierząt żyjących w naszym kraju, nawet tych znacznie większych od nich samych.oni ruszają się nicień pasożytniczyZwykle infekuje tętnice płucne i serce psów i kotów.Dlatego może powodować problemy z oddychaniem Dla psów, lisów, wilków i rysi. Pasożyty te uszkadzają również pęcherzyki płucne i blokują naczynia krwionośne, zakłócając krążenie i powodując niewydolność serca u tych zwierząt.

„Wierzcie lub nie, ale ślimaki mogą stanowić zagrożenie dla wilków” – wyjaśnił przedstawiciel parku.

Mucha brunatna Lusita jest także utrapieniem dla rolników. Żywią się szczególnie zbożami. Rzepak ozimy, pszenica ozima, warzywa. Najczęściej wybierają rośliny kiełkujące lub rozwijające się, zwłaszcza pąki i młode liście. Stare liście nie są dla nich zbyt smaczne.są także przyczyną Wielkie szkody w uprawie ziemniakówDzieje się tak dlatego, że robią dziury w powierzchni bulwy, wiercąc rowki, w których mogą się schować.

A jak one wyglądają?mogą osiągnąć długość 15cm, tułów pokryty jest wyraźnymi zmarszczkami, a przednia część ma gładką, zaokrągloną sierść. Ślina luzytańska występuje w różnych kolorach; Od ceglastej czerwieni po ciemny brąz. Łatwo je pomylić z innymi rodzajami śliniaków.

Jesteśmy stroną internetową dla kobiet i tworzymy dla Ciebie treści lifestylowe. Ale pamiętamy sytuację na Ukrainie. chcieć pomóc? Zobaczmy, co możemy zrobić. pomoc. Informacja. Żeton.

autor: Regina Łukasiewicz

sos: tvn24.pl

Główne źródło zdjęć: Valeria P/Getty Images

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *