Ten mały ślimak nie tylko sieje spustoszenie w ogrodzie. Może nawet zabić wilka! Niezwykle groźny gatunek żyje w całej Polsce!


Ślimak luzizan, o którym mowa, pojawił się w Polsce w latach 80. XX wieku i przez kilkadziesiąt lat potrafił zadomowić się na terenie całego kraju. I choć gatunek ten oficjalnie uznawany jest za nieinwazyjny, stanowi poważne zagrożenie dla upraw. Przecież jest niebezpieczny także dla innych przedstawicieli fauny, w tym wilków drapieżnych. Przenoszą niebezpieczne nicienie, które gniazdują w tętnicach płucnych dzikich zwierząt i mogą stać się pasożytami.

„Ślimak Arion lusitanicus pojawił się w Polsce w 1987 roku i do dziś zadomowił się w całym kraju. Ślimak Arion lusitanicus jest małoinwazyjny, ale powoduje uciążliwość, ale przenosi także nicienie pasożytnicze, takie jak Angiostrongylus , które infekują naczynia krwionośne, tętnice płucne oraz serce psów i kotów, w tym psów, lisów i wilków. – Przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego udzielają informacji w mediach społecznościowych. – „Wierz lub nie, ale ślimaki mogą stanowić zagrożenie dla wilków”. – dodali.

kartkówka. Można go znaleźć w każdym ogrodzie. Czy znasz te owady?

Ciało śliny Lusitania ma długość od 7 do 15 cm i najczęściej jest koloru brązowego. Żywią się przede wszystkim różnego rodzaju roślinami, ale zjadają także gnijącą materię organiczną i padlinę. Rozmnażają się bardzo szybko i w jednym sezonie mogą złożyć do 400 jaj. Bardzo odporny na warunki zewnętrzne.

Ślina zawiera także patogeny i pasożyty.Zawiera glisty, które mogą uszkadzać pęcherzyki płucne, powodując problemy z oddychaniem i mogą blokować naczynia krwionośne, powodując niewydolność serca.


To obrzydliwość, ale nie wolno ich zabijać. Jeśli spotkasz takiego owada, proszę, daj mi go…

Quiz: Test na menedżera gospodarstwa. Czy nadajesz się na właściciela ogrodu społecznościowego?

Pytanie 1/15

Skrót ROD oznacza:

Te owady są nieprzyjemne, ale bardzo pożyteczneSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *