Ślinik luzytański może atakować psy i koty. Inwazyjny gatunek rozprzestrzenia się po Polsce


Ślimak lusitano to najbardziej inwazyjny gatunek ślimaka lądowego w Europie. Prawdopodobnie pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego, ale w ostatnich dziesięcioleciach rozprzestrzenił się na większą część kontynentu. Dziś uważa się go za poważne zagrożenie dla rolnictwa i różnorodności biologicznej.

Ślina Lusitano Jest to jeden z pospolitych ślimaków w Polsce. W przeciwieństwie do winorośli zwyczajnej nie ma muszli. Biolodzy nazywają takie ślimaki ślimakami. Ślina Lusitania należy do rodziny Stipulidae. Długość ciała dorosłego osobnika wynosi 7-15 cm. Kolor jest zróżnicowany, ale najczęściej jest brązowy.

W ostatnich tygodniach szczególnie głośne stały się głosy gatunków małoinwazyjnych. Przyrodnicy podkreślają, że ten niepozorny mięczak może stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych, a nawet ludzi.

Do tej pory ślimak ten był znany głównie rolnikom i ogrodnikom. Dzieje się tak dlatego, że chociaż pojedynczy osobnik może nie spowodować większych szkód w uprawach, setki, a nawet dziesiątki z nich mogą spowodować poważne problemy. Zdarza się, że jeden śliniaczek Lusitano może złożyć na ziemi od kilkudziesięciu do kilkuset jaj.

O tym, Dlaczego śliniaki Lusitano są uciążliwe dla ludzi i zwierząt?Poinformowali o tym niedawno urzędnicy Karkonoskiego Parku Narodowego.

Arion Luzytanikus W Polsce pojawił się w 1987 roku i do dziś udało mu się skolonizować cały kraj. Chociaż ślina Lusitano jest mało inwazyjna, może być uciążliwa dla właścicieli upraw, ale przenosi również choroby zakaźne. nicień pasożytniczy Jak Naczynia krwionośne w angiostrongylioziepasożytuje w tętnicach płucnych i sercach psowatych i kotów (psów, lisów, wilków itp.). – przeczytaj oficjalny profil KPN na Facebooku.

Wpis przyrodników wzbudził duże zainteresowanie w polskim Internecie. Kilka dni później władze parku opublikowały kolejny post. Tym razem zachęcali internautów do poszerzania wiedzy na temat poszczególnych gatunków ślimaków. Jak wynika z badań Instytutu Ochrony Roślin zalecanych przez KPN, żółcień Lusitano „bardzo woli żerować na chwastach dwuliściennych, które rosną w pobliżu plantacji roślin, w skupiskach, w bruzdach i zaroślach”.

– Najbardziej dotknięte są czarny bez i pokrzywa. Stopień zniszczenia roślin nadziemnych czarnego bzu jest tak duży, że latem w miejscach obfitujących w ślimaki chwast ten prawie w ogóle nie występuje – pisze Jan Kozłowski.

Jednak ślimaki te żywią się nie tylko roślinami. Ponieważ są wszystkożerne, prawdopodobnie pomogły skolonizować prawie całą Europę. Oprócz plonów lubią także jeść gnijącą materię organiczną i padlinę.

Ćma Lusitano rozprzestrzeniła się na całym świecie jako gatunek inwazyjny wraz z roślinami i różnymi śmieciami. Donoszono o nim nie tylko w Europie kontynentalnej, ale także w Islandii i Stanach Zjednoczonych.

Pochodzenie i klasyfikacja śliny Lusitano jest kontrowersyjne.Niektórzy taksonomowie uważają, że jest to gatunek endemiczny dla Półwyspu Iberyjskiego Arion Luzytanikus. Gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony w całej Europie. Brassicaceae Pochodzi z zachodniej Francji. Jednak stanowisko to nie jest powszechnie akceptowane przez biologów. Badań naukowych nie ułatwia fakt, że ślimaki te charakteryzują się dużą różnorodnością genetyczną i nie ma możliwości identyfikacji młodych osobników na podstawie cech morfologicznych.

Fauna ślimaków Polski jest bogata i różnorodna, obejmuje zarówno gatunki lądowe, jak i wodne. Wiele z nich pełni ważne role w ekosystemie, a niektóre są objęte ochroną prawną ze względu na ryzyko wyginięcia.

Ślimaki lądowe występujące w Polsce:

  • czerwony ślimak (pomatia helisy);
  • Ślina Lusitano (Arion Luzytanikus);
  • Ślimak leśny (Ceapea nie jest moralna);
  • ślimak ogrodowy (Cepaea hortensis);
  • Głośny szelest (największa bzdura).

Ślimaki znalezione w Polsce:

  • Funt Harrier (Limnaea Stanalis);
  • Zatoka Horn (keratyna planorvarius);
  • Chata schroniska Ogawa (Ancillus fluviatilis);
  • Marsh Groper (Garba ścięta).

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *