Ślinik luzytański. Niebezpieczny ślimak żyje w Polsce. Komu zagraża?


Mogą niszczyć plony, powodować śmiertelne uduszenie kaczek i przenosić niebezpieczne choroby. Roztocz Lusitano jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym w Polsce. Czy stanowi zagrożenie dla ludzi? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

treść:

Jak wygląda ślina Lusitano?

Ślina Lusitano to ślimak Nagi i duży. Długość ciała może dochodzić do 14 centymetrów. Dorosłe osobniki są brązowe, pomarańczowe, czerwone, czarne, a czasami (znacznie rzadziej) żółte.

W przedniej części ciała ślimaka znajduje się otwór do oddychania, a tylna część jest zaokrąglona. Ślina Lusitano wydziela bezbarwny śluz, który chroni ją przed zjedzeniem. Uszczelnij dziób kaczki. Utrudnia to tym ptakom funkcjonowanie, a także może prowadzić do śmiertelnego uduszenia.

Przeczytaj także: Achatina – największy ślimak lądowy świata.zakupiony jako zwierzę domowe

Ślina Lusitano – Wybuch

Roztocz Lusitano jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym w Polsce. I potężny spread. Chociaż nie są hodowane do celów przemysłowych, takich jak produkcja kosmetyków, czasami wykorzystuje się je do prowadzenia badań naukowych w laboratoriach.

W Polsce ślinę Lusitano po raz pierwszy zaobserwowano w 1987 roku w województwie podkarpackim (miasto Albigowa). Wkrótce pojawił się w innych częściach kraju. Występuje w lasach, parkach, łąkach, nieużytkach i uprawach rolnych. Można je spotkać na wysypiskach śmieci, rowach przy drogach, a nawet na cmentarzach. Pojawiają się w wilgotnych miejscach, gdzie nie brakuje pożywienia. Jego zagęszczenie może być bardzo duże – do 100 osób na metr kwadratowy.

Przeczytaj także: Jest to mały, ale bardzo agresywny i umięśniony ślimak.Atak harpunem

Dlaczego ślina Lusitano jest niebezpieczna?

Ćma Lusitano niszczy plony (w tym wiele rodzajów warzyw) i rośliny ozdobne. Plony upraw takich jak słonecznik zostaną zmniejszone. Ślimak ten stanowi zagrożenie również dla zwierząt. Można je zastąpić rodzimymi ślimakami. To nie wszystko.

– Chociaż komaracza Lusita jest minimalnie inwazyjna, może być uciążliwa dla właścicieli upraw, przenosi także nicienie pasożytnicze, takie jak: Naczynia krwionośne w angiostrongyliozieNa profilach Karkonoskiego Parku Narodowego w mediach społecznościowych donoszono o pasożytach infekujących tętnice płucne oraz serca psów i kotów, w tym psów, lisów i wilków.

Ten ślimak nie jest pasożytem człowieka. Zawierają jednak patogeny i pasożyty, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka.Szczególnie niebezpieczne są bakterie listeria monocytogenes, które mogą powodować listeriozę. Najbardziej zagrożone są osoby z osłabionym układem odpornościowym, osoby starsze i kobiety w ciąży. W tym drugim przypadku objawy grypopodobne pojawiają się po około trzech tygodniach. Jednak skutki infekcji mogą być bardzo poważne, łącznie z poronieniem.

Źródła: gov.pl, projekt.gdos.gov.pl, bryk.pl

Monika raz

Rozwiąż nasz quiz z biologii:

Czy to ssak, ptak czy gad?Quiz dla tych, którzy uzyskali 5 punktów z biologii

Co to za owad?Quiz z biologii na rozgrzewkę

Jak dużo wiesz o świecie ptaków?Quiz nie tylko dla ornitologówSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *