Ten ślimak żeruje nie tylko na roślinach. Może być groźny dla psów i wilków


Uważa się, że ślimak lusitano, należący do rodziny ślimaków, podobnie jak inni przedstawiciele tej grupy, powoduje największe szkody w uprawach roślin gruntowych. Jednak wszystkożerny Lusitanodros może stanowić zagrożenie nie tylko dla roślin ogrodowych i upraw. Przyrodnicy ostrzegają przed kolejnym zagrożeniem.

Ślimaki mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych

Okazy tego ślimaka mogą być niebezpieczne nie tylko dla zwierząt domowych, takich jak koty i psy, ale także dla dzikich psowatych, takich jak wilki i lisy. Gatunek ten może przenosić nicienie pasożytnicze (Naczynia krwionośne w angiostrongyliozie), które pasożytują w tętnicach płucnych i sercach zwierząt. W publikacji “Parazytologia zwierząt towarzyszących i egzotycznych'' stwierdza się: Arion Luzytanikus odgrywają złożoną rolę Rozmnażanie i rozprzestrzenianie się tego pasożyta. Na przykład, gdy ślimak żywi się odchodami zakażonego zwierzęcia i zjada larwy glisty w pierwszym stadium, działa jako żywiciel pośredni.

Kiedy zdrowe zwierzę wchodzi w kontakt z zakażonym ślimakiem, cykl zaczyna się od nowa.Tym razem nicienie Hermafrodytyczne zapalenie Fasmalhabditis Można go zastosować jako broń przeciwko ślimakom, gdyż umierają one po około dwóch tygodniach od zarażenia. Jest to jednak krok nieznany i potencjalnie szkodliwy ekologicznie.

Larwa nicienia Angiostrongylus Naczyniowa

Larwa nicienia Angiostrongylus NaczyniowaBiblioteka fotografii naukowej/East Newswieści ze wschodu

Polska ślina Lusitano

Ślina Lusitano (Arion Luzytanikus) jest zmorą wielu ogrodników i jest powszechnie uważana za szkodnika upraw. W Polsce pojawił się prawdopodobnie pod koniec lat 80. XX w., jednak na Podkarpaciu jego obecność odnotowano w latach 90. XX w. Gatunek stopniowo rozprzestrzenił się na inne prefektury i obecnie występuje w różnych siedliskach.oba są wymagane Dom i ogród (tutaj zdarza się to najczęściej), Uprawy, parki, krzewy, obszary gruzu to jest.

Nie ma wątpliwości, że ślimak ten występuje w Polsce, jednak od pewnego czasu jego pochodzenie jest przedmiotem dyskusji wśród naukowców. Część ekspertów uważa, że ​​ten inwazyjny gatunek pochodzi z zachodniej Francji, inni natomiast twierdzą, że jego pochodzenie pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego. Teorię tę ogłosił także Narodowy Instytut Ochrony Roślin, państwowy instytut badawczy.

Jak czytamy w książce Jana Kozłowskiego, ślina Lusitano pierwotnie zamieszkiwała Hiszpanię, Portugalię i Wielką Brytanię, ale w ciągu ostatnich 50 lat rozprzestrzeniła się na Włochy, Francję, Belgię, Niemcy, Czechy, Polskę i inne części Europy zaatakowały narody.

Ślimaki kojarzą się pod koniec lipca i składają jaja około cztery tygodnie później.

Ślimaki kojarzą się pod koniec lipca i składają jaja około cztery tygodnie później.BIOSwieści ze wschodu

W lipcu składa setki jaj

Ślina Lusitano przypomina gigantyczną ślinę. Długość ciała dochodzi do 14 cm, a kolor jest żółty, czerwony, różowy, pomarańczowy, a nawet brązowy. Ten rodzaj śluzu jest bezbarwny, ale jeśli nie wejdzie w kontakt z substancją drażniącą, śluz staje się mętny.

Cykl rozwojowy tego ślimaka trwa jeden rok, a osobniki mogą żyć do dwóch lat. Ślimaki kojarzą się pod koniec lipca i składają jaja około cztery tygodnie później.Jeden ślimak w życiu Składają setki jaj, od około 200 do ponad 500. Jednak około 30% jaj wykluwa się we wrześniu. ślimaki.

Jednak rola tego ślimaka w ekosystemie nie jest wyłącznie negatywna.. Arion Luzytanikus Odgrywa rolę w obiegu węgla w przyrodzie, ponieważ pochłania rozkładające się produkty roślinne i zwierzęce.

Proszę, nie porywaj mnie i nie zostawiaj mnie w spokoju.Młode ptaki należy pozostawić w spokojuwiadomości Polsatu

INTERIA.PL

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *