Czy do Łodzi dotarł nowy gatunek kleszczy z Afryki?


Doniesienia o kleszczach nie są jednak w 100% potwierdzone. Jak mówią mieszkańcy Łodzi, słyszeli o nowym gatunku.

– Niby tak, ale nigdy nie czytałem tego w internecie. Ktoś mi powiedział, gdzieś to słyszałam – przyznaje mieszkanka Łodzi.

– Pojawiły się nowe gatunki, ale nie spisano, jak się chronić – dodał łodzianin.

– Słyszałem o tym, ale jeszcze nie widziałem – mówi kolejny mieszkaniec Łodzi.

– Dani sprawia ostatnio sporo kłopotów w miejscach publicznych. Są to w zasadzie roztocza z rodzaju Hyalonma, znane również jako sztuczki z potworami. Są to na przykład kleszcze, które podczas wiosennej migracji podróżują z ptakami z Afryki do Europy. Są to roztocze, których obecności w Polsce nie zaobserwowano dotychczas. Istnieją pewne doniesienia historyczne, ale są to właściwie indywidualne obserwacje. Co ważne, nie wszystkie kleszcze są zakaźne i to samo dotyczy kleszczy z rodzaju Hyalonma, które są głównymi wektorami wirusa gorączki krymsko-kongijskiej. Nawet jeśli na niego trafimy, nie oznacza to, że ten konkretny kleszcz jest pozytywny, czyli wynik testu na tego wirusa jest pozytywny – podkreśla Wydział Biologii UW – podkreśla dr Dorota Połynik-Sharek.

Profesor Joanna Żakowska z Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku powiedziała, że ​​wirus może być śmiertelny.

– Jest to gorączka krwotoczna, na którą nie ma lekarstwa. Charakteryzuje się gorączką, wymiotami, koagulopatią i biegunką. Może prowadzić do śmierci – wyjaśnia profesor Joanna Żakowska.

– Gdzieś przypuszczano, że te roztocza mogą istnieć i rzeczywiście mogą już istnieć w Polsce, ale nie zostały jeszcze odkryte – dodaje dr Dorota Połynik-Sharek.

Jeśli zauważysz kleszcza różniącego się wyglądem od tych, które znasz, zrób zdjęcie i wyślij je na portal Nationalkleszczobranie.pl.

– Nasz zespół udaje się do miejsc, które prawdopodobnie odpowiadają preferencjom siedliskowym tego kleszcza i szuka tam osób, które pomogłyby nam znaleźć tego kleszcza, kleszcza hialonidowego. Proszę zapoznać się z ogólnokrajową stroną dotyczącą peelingu kleszczy. Jeśli więc mamy do czynienia z dziwnie wyglądającymi roztoczami, to są one dwukrotnie większe od naszego gatunku, np. roztocza pospolitego czy roztocza łąkowego. mają bardzo długie nogi. Aktywnie szukają żywiciela. Jeśli uważasz, że znalazłeś dziwnego, dużego kleszcza o długich nogach i szybkich ruchach, prześlij nam zdjęcie, korzystając z naszego bardzo prostego formularza. Poprosimy Państwa o wcześniejsze sprawdzenie, czy jest to rzeczywiście roztocz Hyalonma i w razie potrzeby o przesłanie nam takiego roztocza – mówi dr Dorota Poujnik-Sharek.

Należy jednak pamiętać, że kleszcze, jakie znamy, również stanowią zagrożenie, a niektórzy mieszkańcy już są świadomi ich obecności.

– Nigdy nie zauważyliśmy kleszczy w lesie, ale wiemy, że jest ich mnóstwo, bo nasz kot czasami wymyka się z domu i zabiera je ze sobą – mówi Masu, mieszkanka Łodzi.

Wychodząc do lasu trzeba się odpowiednio ubrać.

– Planując wyprawę do lasu, ubierz się odpowiednio. Oznacza to, że prawdopodobnie nie pójdziesz do zalesionego obszaru w sandałach, klapkach lub innych otwartych butach. Pamiętam długie spodnie, bluzki z długim rękawem i bluzki w jaskrawych kolorach. Wtedy łatwiej będzie znaleźć takiego kleszcza. W przypadku takiego kontaktu zaleca się stosowanie różnego rodzaju repelentów dostępnych na rynku – radzi dr Dorota Długik-Sharek.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *