Poszerzenie unijnej listy inwazyjnych gatunków obcych. Konsultacje społeczne

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi konsultacje w sprawie propozycji gatunków do wpisania na listę inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii.

Komisja Europejska rozszerzy wykaz inwazyjnych gatunków obcych budzących obawy („IGO”) dla Unii Europejskiej zawarty w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 2016/1141 z dnia 13 lipca 2016 r. Obecnie na liście znajduje się 88 gatunków, z czego 27 to 21 zwierząt i 6 roślin, a w planach są kolejne gatunki.

Przeczytaj także: Nowe obowiązki gmin w sprawie gatunków inwazyjnych. Jest projekt rozporządzenia

Dla każdego z tych gatunków Komisja Europejska we współpracy z Forum Naukowym przeprowadziła analizę ryzyka, na podstawie której stwierdziła, że ​​gatunki te kwalifikują się jako organizacje pozarządowe budzące obawy UE. Analiza obejmuje: Kraje, w których gatunek już występuje lub może wystąpić w przyszłości oraz wpływ gatunku na środowisko i gospodarkę.

Zachęcamy do zgłaszania komentarzy na temat proponowanej IGO i dostarczania dodatkowych informacji dotyczących wykorzystania tego gatunku, jego wartości handlowej, rozprzestrzeniania się w kraju i doświadczeń w zwalczaniu.

Uwagi prosimy przesyłać do 5 czerwca br. Prosimy o przesłanie za pośrednictwem ePUAP lub poczty tradycyjnej na adres podany w poniższej tabeli: kancelaria@gdos.gov.pl.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce.

Sprzęt połowowy będzie ulegał biodegradacji. Krok w kierunku zrównoważonego rybołówstwa na Oceanie Indyjskim (20 jednostek w 2024 r.)W polskich miastach jest za dużo pszczół. Pszczelarstwo korporacyjne kwitnie. (20 jednostek w 2024 r.)Naukowcy: Musimy zmienić sposób liczenia dzikich zwierząt w parkach narodowych (25 kwietnia 2024 r.)W Bieszczadach żyje ponad 800 żubrów (26 czerwca 2024 r.)Liczba żubrów w Puszczy Białowieskiej wzrasta. Dane BPN (20 lutego 2024 r.)Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *