Polka nazwała nowy gatunek niesporczaka. Znaleźli go pod Poznaniem


Tekst zawiera linki reklamowe od partnerów

Niesporczaki to prawdziwe siły specjalne świata bezkręgowców. Te maleńkie stworzenia udowodniły już m.in., że potrafią przetrwać. Ekspozycja na próżnię kosmiczną wywarła na niektórych populacjach eksperymentalnych tak duże wrażenie, że po powrocie do środowiska były w stanie złożyć jaja. Do chwili obecnej zidentyfikowano ponad 1000 podgatunków niesporczaków, w tym jeden gatunek zamieszkujący okolice Poznania, niezależny od znanych wcześniej podgatunków. I właśnie zostało to wyjaśnione i nazwane.

Nazwa nowego gatunku to „Mesobiotus mandalori”. Pierwsza część nazwy nawiązuje do rodziny niesporczaków. Drugą kwestię pozostawiamy odkrywcy. A kiedy kojarzysz to z rasą Mandalorian z Gwiezdnych Wojen… często jest to kojarzone. Nazwę wybrano, ponieważ warunki przeżycia nowo odkrytych mikroorganizmów były podobne do tych na planecie, którą właśnie podbili Mandalorianie, a nazwa została na cześć ich przywódcy, Mandalore Pierwszego Ta.

Mesobiotus mandalori

Zdjęcia: W. Erdmann, JZ Kosicki, P. Kayasta, M. Mioduszowska. Kaczmarek

Mesobiotus mandalori

– Pierwsze przedstawienie planety Mandalore pokazywało świat pokryty gęstymi lasami. Jego mieszkańcy mieszkali w wiosce ukrytej wśród drzew. Odzwierciedla to typowe położenie nowego gatunku: mech głęboko leśny – stwierdzili odkrywcy nowego gatunku niesporczaka z Uniwersytetu Łódzkiego w artykule opublikowanym w European Journal of Zoology. Adam Mickiewicz mieszka w Poznaniu, jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego.

Nazwa pochodzi bezpośrednio od dr Weroniki Erdmann, uczestniczki badań nad niesporczakami. Inspiracją do wyboru tej nazwy była jej pasja do Gwiezdnych Wojen, a zwłaszcza tworzenia cosplayów nie z tego świata.

Interesujesz się nauką? Sprawdź popularne oferty mikroskopów w naszych sklepach partnerskich.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *