Ptak Huia – gatunek ze świętych wierzeń Maorysów. Jego pióra kosztują krocie


ptak Huia – wymarły gatunek Nowej Zelandii

Ptak Huiaznany jako piwny kutasBył to charakterystyczny gatunek występujący m.in
Nowa Zelandia. Przedstawiciele skrzydlatej Huia żyli głównie w wilgotnych lasach liściastych. Zarówno samce, jak i samice mają czarne upierzenie i pomarańczowy koralik na dziobie, co umożliwiło dokładne określenie płci ptaka. Samice miały długie, mocno zakrzywione dzioby. Jednak u Samów zaobserwowano krótsze, większe i mniej zakrzywione dzioby.

Przedstawicieli tego gatunku uważano za monogamicznych. Pary ptaków Huia łączą się w pary na całe życie i bardzo często żyją w parach (czasami w grupach po trzy lub cztery). Maorysi, te popularne nazwy
zwierzę Pochodzi z charakterystycznych gwizdków, które wydają.

Ptak Huia – pióra warte więcej niż złoto. rekordowa kwota

Ptak Huia Zyskała popularność dzięki niedawnym, znanym na całym świecie ofertom.
Konserwowane pióra wymarłych gatunków sprzedawane w Nowej Zelandii. Kwota okazała się rekordowa – 46 521 dolarów nowozelandzkich. To daje kwotę 28 365 USD, czyli ponad 110 000 zł.

Waga pióra wynosi około 9 gramów. Szacuje się, że każdy gram kosztuje ponad 5000 zł. 127 dolarów za złote gry. Oznacza to, że nie tylko rzadkie szczątki wymarłego ptaka są warte więcej niż złoto, ale niedawna transakcja uczyniła je najdroższym piórem, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcji.

Ptak Huia w kulturze Maorysów. W moim śnie pojawił się wyjątkowy ptak

Ptak Huia Zajmuje miejsce wśród udokumentowanych historycznie
kultura Maoryski
. Według antropologów jednym ze świętych wierzeń było to, że: Jeśli mężczyzna śni o zwierzętach, jego żona zajdzie w ciążę i urodzi dziewczynkę.

Uważano, że same pióra i skóry huia używano na specjalne okazje, a przygotowane z nich ozdoby nosili wodzowie i inne osoby wysokiej rangi. Plemiona przekazywały je sobie także na znak wzajemnej przyjaźni.

Źródło: Radio ZET/Muzeum Nowej Zelandii, Te Papa Tongarewa/sciencelearn.org.nzSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *