Sukces polskiej nauki. Poznańska badaczka odkryła nowy gatunek bezkręgowców


Adama Mickiewicz, naukowiec z Uniwersytetu Polskiego w Poznaniu, odkrył nowy gatunek niesporczaka. Naukowcy postanowili nadać mu niezwykłą nazwę. Na drzewach w lesie Czernjewo odkryto bezkręgowce.

Naukowcy na całym świecie szacują, że około 85% zostaje zarażonych. Około 90 procent gatunków lądowych i życia morskiego pozostaje do odkrycia. Badacze podróżują przez lasy, pustynie, oceany, dżungle, sawanny, bagna, wysokie góry, pola, łąki i prerie. Mamy jeden cel. Aby odkryć i opisać jeszcze więcej rodzajów organizmów, które tam żyją. ziemia.

Pozostała część artykułu znajduje się pod filmem

Czy JULIA ŻUGAJ spełniła już wszystkie swoje marzenia?

Co to jest niesporczak?

Naukowcy na całym świecie opisali około 140 tys. nasionko Niesporczaki. Co roku badacze odkrywają średnio kilkunastu nowych przedstawicieli tych bezkręgowców. Niesporczaki to małe stworzenia żyjące w wilgotnym lub wodnym środowisku. Istoty żywe mają zdolność przetrwania nawet w ekstremalnych warunkach. Niesporczaki radzą sobie z nagłymi zmianami ciśnienia barometrycznego, ekstremalnymi upałami lub zimnem oraz brakiem wody. Te bezkręgowce mogą przetrwać, nawet jeśli… próżnia.

Jeśli jednak warunki będą dla nich zbyt trudne, Niesporczaki Zapadają w sen zwany kryptobiozą. Jeśli poprawią się warunki życia, bezkręgowce Mają zdolność budzenia się nawet po kilku latach.

Poznańscy naukowcy odkrywają nowy gatunek bezkręgowców

Naukowcy z wielu ośrodków akademickich prowadzą badania mające na celu odkrycie nowych gatunków niesporczaków. polski naukowiec Uniwersytet Adama Mickiewicza zrobione. Doktor Weronika Erdman we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Gdańskiego odkryła nowy gatunek bezkręgowca żyjącego w Lesie Czernjewskim niedaleko Wrześni. Niesporczaki zbierano co 0,5 m od drzewa. Niektóre osobniki dorastały nawet do 11 metrów wysokości.

W rozmowie z „Wyborczą” naukowiec powiedział: – Niestety, materiał został już zebrany, więc to nie ja wspiąłem się na drzewo. Jednak badając różnorodność fauny niesporczaków, odkryliśmy dwa nowe gatunki. Pierwsza została już oficjalnie opisana, a druga czeka na publikację.

Nowy gatunek niesporczaka ma unikalną nazwę

Zgodnie z tradycją odkrywca miał prawo nadać nazwę nowemu gatunkowi. Doktor Weronika Erdmann wybrała imię związane z: “Gwiezdne Wojny”. Badacz powiedział, że ogląda serial od ósmego roku życia. – Potem obejrzałem oryginalną trylogię na kasecie VHS, ale w złej kolejności. Dowiedziałem się, że Darth Vader był ojcem Luke’a Skywalkera przede mną.

„Wyborcza” pytała, skąd wziął się pomysł na tę niezwykłą nazwę. – Zawsze miałem nadzieję, że jeśli odkryto jakiś gatunek, to któryś z nich będzie powiązany z “Gwiezdnymi Wojnami”. i jestem wielkim fanem mandalorianin, siedlisko tych niesporczaków było idealne dla tej nazwy. Myślę też, że brzmi naprawdę dobrze, wyjaśnia Erdmann.

Jak nazywa się nowo odkryty niesporczak, który wybrała dr Weronika Erdmann: Mesobiotus mandalori. Jak dotąd najciekawszym niesporczakiem nazwanym odkrytym przez Polaków jest Mesobiotus maklovitsi, Odkryty przez dr. Daniel Stek z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN; Nazwa Makrowicy wywodzi się z polskiej legendy. Robert Makłowicz.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *