Film katastroficzny – idealny gatunek pod efekty specjalne


Filmy katastroficzne stopniowo budują napięcie. Przypadkowe, przemyślane decyzje bohaterów mogą odegrać ważną rolę w obliczu zbliżającej się katastrofy, ale w wariancie fatalistycznym nie mają one żadnego znaczenia. Producenci prześcigają się w wyborze efektów specjalnych, dzięki którym katastrofa będzie bardziej spektakularna.

treść:

 • Ujawniono fabułę filmu katastroficznego W chwili katastrofy Możesz też powiedzieć im o nadchodzących wydarzeniach, takich jak pożary, powodzie, trzęsienia ziemi lub uderzenia asteroid.
 • Częstym tematem są wypadki związane z transportem, np. lotniczym lub morskim. rozbić samolot lub zatopić statek.
 • Katastrofy towarzyszą Rosnące napięcie i panikaatmosferę niepokoju i walki o życie podkreśla dramatyczna muzyka.
 • Wystąpił w wielu filmach katastroficznych jednostka lub Grupa ludzi, która może zapobiec katastrofom lub zminimalizować jego wpływ.
 • Główni bohaterowie klimatycznego filmu katastroficznego ulegają ludzkiej słabościmiłość, znalezienie winnego itp.
 • Pierwsi umrą ludzie niegodziwi i samolubni.

Najwcześniejsze filmy katastroficzne to krótkie dramaty o następujących tytułach: Ogień! (1901) w reżyserii Jamesa Williamsona. Materiał filmowy z epoki kina niemego składa się z pięciu odcinków, każdy trwający zaledwie pięć minut. Ale to dzieło przełomowe, pokazujące po raz pierwszy w historii serię ujęć zmontowanych w spójną narrację.

Film opowiada historię pożaru w Hove i ludzi, których ratuje straż pożarna.

odegrały ważną rolę w rozwoju gatunku Film opowiadający o zatonięciu Titanica kilka lat po tragedii z 1912 roku.prezentowane są także obrazy przedstawiające powódź, erupcję Wezuwiusza i trzęsienie ziemi w San Francisco.

Filmy katastroficzne stały się popularne w latach 70.

 • Lotnisko (1970) – Film w reżyserii Henry’ego Hathawaya i George’a Setona opowiada historię nalotu, a napięcie związane z fabułą potęguje burza śnieżna szalejąca nad lotniskiem. Aktorka Helen Hayes, która zagrała w tym filmie, zdobyła Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego w 1971 roku.
 • Tragedia Posejdona (1972) – Film w reżyserii Ronalda Neame'a i Irwina Allena jest adaptacją powieści Paula Gallico o tragedii tsunami na statku płynącym z Nowego Jorku do Grecji. Akcja filmu rozgrywa się w Sylwestra. Dramat zdobył nagrodę za efekty specjalne za „The Morning After” śpiewany przez Maureen McGovern, a w 2006 roku został przerobiony przez reżysera Wolfganga Petersena.
 • Trzęsienie ziemi (1974) – Film wyreżyserowany przez Marka Robsona ukazuje niszczycielskie skutki wibracji sejsmicznych w Los Angeles, a film zdobył dwie statuetki Oscara za najlepszy dźwięk i efekty specjalne.
 • Płonący drapacz chmur (1974) – Film katastroficzny opowiadający o akcji ratunkowej w wieżowcu. Setki osób obecnych na balu otwarcia na 81. piętrze może zginąć. Film wyreżyserował John Guillermin, a w rolach głównych wystąpili Paul Newman i Steve McQueen. Ten trzymający w napięciu film akcji zdobył w 1975 roku trzy Oscary. Więcej szczegółów fabuły znajdziesz w naszym rankingu najlepszych filmów o strażakach.

Postęp technologiczny w latach 90. skłonił wielu producentów do powrotu do gatunku filmów katastroficznych. Efekty specjalne sprawiły, że huragany i trzęsienia ziemi były bardziej spektakularne, a zderzeniu Titanica z górą lodową nadano skalę proporcjonalną do skali tragedii.

Twister (1996) – W pogoni za tornado

Film opowiada historię łowcy burz, który ryzykuje życiem, instalując specjalne czujniki w epicentrum tornada i analizując parametry zjawiska. Nagrodę zdobywa film w reżyserii Jana de Bonta Nagroda BAFTA 1997 za najlepsze efekty specjalne.

Twister (1996) zajmuje drugie miejsce na naszej liście 10 najlepszych filmów o tornadach.

Dzień Niepodległości (1996) – Film o zniszczeniach spowodowanych atakiem obcych

Na epickim obrazie Rolanda Emmericha znikają jedno po drugim największe miasta świata. Prezydent USA Thomas J. Whitmore (Bill Pullman) przygląda się temu z niepokojem. Statek kosmiczny zbliża się do orbity Ziemiale nie wątpi w zagładę całej ludzkości.

Tymczasem informatyk i ekolog David Levinson (Jeff Goldblum) złamać tajny kodokazuje się, że trwa odliczanie do całkowitej katastrofy. Nie będzie siedział i patrzył na koniec świata. Dołącza do misji i przy wsparciu kapitana Stephena Hillera (Will Smith) próbuje zapobiec tragedii.

Film zdobył w 1997 roku Oscara za najlepsze efekty specjalne, trzy Saturny i Kryształową Statuę People's Choice.

Titanic (1997) – Miłość na tonącym statku

Wygląda na to, że Jack Dawson (Leonardo DiCaprio) o rejsie luksusowym liniowcem może tylko marzyć. W międzyczasie, jeśli będziesz miał szczęście wygraj bilety na pokera I w ostatniej chwili wszedł na statek. Podczas nostalgicznej nocy na pokładzie spotyka Rose (Kate Winslet), arystokratkę zaręczoną z bogatym i znudzonym Caledonem „Calem” Hockleyem (Bill Zane). w ostatnim momencie uchroń ją przed samobójstwem.

Zakazanej miłości kochanków zagraża nie tylko społeczna dezaprobata, ale także zbliżająca się katastrofa. Nagle w kadłubie pojawia się dziura, a stamtąd… Luksusowy statek wycieczkowy jest na wodzie. W łodzi ratunkowej nie ma wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich.

Film w reżyserii Jamesa Camerona zdobywa nagrodę Laureat 11 Oscarów w 1998 rokuobejmujący reżyserię, kostiumy i ścieżkę dźwiękową, motywem przewodnim jest piosenka Celine Dion „My Heart Will Go On”.

Doomsday (1998) – Próba uratowania Ziemi przed kometą

W filmie wyreżyserowanym przez Mimi Rieder pt. Świat w obliczu zagłady postać Cztery różne perspektywy:

 • astronauta Ci, którzy kwestionują zniszczenie komety,
 • prezydent ameryki (Morgan Freeman) – ktoś, kto musi informować ludzi i radzić sobie z ich nastrojami;
 • Dziennikarka Jenny Lerner (Tea Leoni) – raportuje sytuację w kosmosie i porównuje działania prowadzone na Ziemi.
 • zwykli ludzie – w tym zakochani Leo i Sarah (Elja Wood i Leelee Sobieski).

Armageddon (1998) – Bohaterska misja kosmiczna z zespołem z platformy wiertniczej

W filmie Michaela Baya Ziemia się zbliża Gigantyczna asteroida, która zniszczy ludzkość w 18 dni. Tylko zespół wyspecjalizowanych inżynierów zajmujących się odwiertami naftowymi może umieścić wewnątrz asteroidy materiały wybuchowe, które rozbiją ją na mniejsze kawałki i zminimalizują skutki uderzenia.

na misji kosmicznej Odjeżdżają 2 autobusy: Wolność i niezależność. Jednym z nich kieruje Harry S. Stamper (Bruce Willis), czołowy specjalista od wierceń, a drugim AJ Frost (Ben Affleck), zwolniony pracownik, który zakochuje się w swojej córce (Liv Tyler).

W 1999 roku film zdobył dwie nagrody Saturn dla najlepszego reżysera i najlepszego filmu science fiction.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *