To na razie larwa. Ugryzienie dorosłego osobnika może wywołać alergię. W Polsce to plaga [ZDJĘCIA] | Ekologia, biedronka, azjatycka, arlekin, gatunek, inwazyjny


– Uważajcie na tę inwazyjną biedronkę – ostrzega nasz stały czytelnik Pan. Norberta, Tradycyjnie przesyłał zdjęcia do redakcji Sądeczanina. – Niestety, te biedronki mogą dostać się także do Twojego domu. Tego rodzaju ugryzienia mogą wywołać spore zamieszanie. Mogą również wystąpić alergie i problemy z oddychaniem. Wypiera nasz rodzimy gatunek, biedronkę.

Liczba biedronek w Polsce z roku na rok wzrasta. oni robią dobrze. Ich inwazja na pełną skalę jest widoczna jesienią. Przed zimą szukają schronienia i w dużych grupach wracają do domu, aby spędzić zimę.

Dzięki temu można je zobaczyć dosłownie wszędzie. Maszerują po fasadach budynków, wciskają się w szczeliny okienne i czołgają po szybach.

Biedronka azjatycka zwana jest także biedronką arlekinową. To inwazyjny gatunek chrząszcza. Różnią się od powszechnie spotykanych w Polsce biedronek siedmiokropnych tym, że mogą mieć zbroję w różnych kolorach, od żółtego po odcienie pomarańczy czy czerwieni, a nawet czarną.

Ich zbroja może mieć od 2 do 23 punktów.

Do Polski przyjechali w 2006 roku. Uważa się, że zostały sprowadzone do Europy z Ameryki Północnej i zaczęto je hodować w celu zwalczania mszyc w XIX wieku. Jego naturalnym siedliskiem jest Azja Południowo-Wschodnia (od Ałtaju po wybrzeże Pacyfiku, od południowej Syberii po południowe Chiny).

Biedronki arlekinowe są skuteczne w walce z mszycami. Kiedy stracą swoje główne źródło pożywienia, czyli mszyce, zjadają między innymi: Rodzime larwy i owoce biedronki. Lubię żerować w winnicach. Ukąszenia człowieka mogą również powodować reakcje alergiczne.

Objawy ukąszenia obejmują zapalenie błony śluzowej nosa, astmę, pokrzywkę i obrzęk. Nawet osoby bez alergii mogą odczuwać zaczerwienienie i swędzenie skóry.

([email protected]Fot. Czytelnik – Norbert – Dziękuję, Źródło: dziennikogrodniczy.pl)

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *