Nosorożec biały północny – czy uda się przywrócić gatunek?


Nosorożec biały północny jest gatunkiem zagrożonym, na świecie żyją tylko dwie samice. Istnieje jednak szansa, aby zapobiec ich zniknięciu. Naukowcy opracowali metodę, która może pomóc w przywróceniu do życia nowego pokolenia tych zwierząt.

treść:

Nosorożec biały – występowanie

Nosorożec północny Na wolności zamieszkiwał środkową i południową Afrykę, jednak przez wiele lat ostatnie okazy tego gatunku można było spotkać jedynie w ogrodach zoologicznych i specjalnych ośrodkach. Ostatni człowiek, który zmarł w 2018 r., to Sudan, mieszkał w rezerwacie Ol Pejeta w Kenii. Mieszkają tu także dwie ostatnie samice nosorożców białych (Najin i Fatu), które są objęte ścisłą ochroną.

Nosorożec biały północny jest bardzo podobny do swojego południowego odpowiednika i podobnie jak one żyje głównie na sawannie. Przez większość dni przebywaj w cieniu, aby uniknąć przegrzania. Żyją samotnie lub w małych grupach rodzinnych.

Niestety o ich tragicznym losie zadecydowały egoistyczne czyny człowieka. Gatunek ten całkowicie wymarł na wolności po tym, jak kłusownicy zabili nosorożce dla ich rogów jako afrodyzjaku.

Nosorożec biały północny jest krytycznie zagrożony

Ostatni samiec nosorożca białego północnego padł w 2018 roku. Od tego czasu były tylko dwie kobiety. Z tego powodu Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody sklasyfikowała nosorożca północnego jako gatunek zagrożony i dodała go do Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych CR. Teoretycznie są obecnie gatunkiem wymarłym, ponieważ nie mogą rozmnażać się w sposób naturalny.

Pod tym względem tak Na Ziemi nie ma już samców tego gatunku i jasne jest, że bez interwencji człowieka nie będzie możliwe naturalne przywrócenie liczebności tych zwierząt. Jak zatem wyglądałaby próba przywrócenia gatunku? Pomocna może być nauka i metody in vitro.

Co by się stało, gdybyśmy podjęli próbę reprodukcji gatunku nosorożca białego? Cała procedura reprodukcji gatunku jest możliwa dzięki metodom in vitro? Na jakim etapie jest obecnie jego budowa? Naukowcy pobrali plemniki od martwych samców i połączyli je z jajami samic. Dzięki temu powstało kilka żywotnych zarodków. Zarodki są obecnie zamrażane w ciekłym azocie w laboratorium w Cremonie w Lombardii we Włoszech.

Przeczytaj także: Mistrz Slow Life. Czego możemy się nauczyć od leniwców?

Pierwszy sukces – udane zapłodnienie in vitro nosorożców

Aby cała procedura zakończyła się sukcesem, naukowcy postanowili przetestować możliwość zapłodnienia in vitro u innego gatunku spokrewnionego z nosorożcem północnym. Wykorzystano do tego osobniki nosorożca białego południowego – jest to gatunek znacznie liczniejszy. Udało się nawet wszczepić zarodek jednej z samic (po 13 próbach!). Niestety, w 70. dniu ciąży kobieta zmarła. Przyczyną nie były powikłania ciąży, ale bakterie znalezione w glebie. Dlatego też, choć nie udało się urodzić pierwszego nosorożca in vitro, badania wykazały, że płód rozwijał się prawidłowo.jej waga była w normie i miała 95% szans na urodzenie się zdrowe.

Kiedy urodzi się pierwsze dziecko nosorożca białego północnego? Czy jest szansa, że ​​zostanie zapłodnione i doniesie ciążę? W tym przypadku narodziny młodych nosorożców północnych mogą być jeszcze trudniejsze, ponieważ samice, które przeżyły, są starsze i bardziej chore. Nie ma pewności, że uda im się donieść ciążę. Rozwiązaniem jest skorzystanie z matki zastępczej. Zarodek zostaje wszczepiony do macicy samicy nosorożca południowego. Chociaż nigdy wcześniej nie podejmowano prób zapłodnienia in vitro między podgatunkami, naukowcy uważają, że jest to możliwe i widzą duże szanse powodzenia.

Młody nosorożec może pojawić się na tym świecie w ciągu 2-3 lat. Ale musimy się spieszyć. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dzieci, póki Fatu i Najin jeszcze żyją. Młode osobniki mogą dorastać wraz z przedstawicielami swojego podgatunku i uczyć się typowych zachowań.

Jednocześnie naukowcy uważają, że nie da się odtworzyć dużych populacji nosorożca białego północnego metodami in vitro, ponieważ wszystkie zarodki są ze sobą zbyt blisko spokrewnione (pochodzą od dwóch ojców i jednej matki, o ile wiem, że tak jest). Biolodzy nie przestają jednak szukać innych rozwiązań. Wśród nich jest pomysł wytwarzania plemników i komórek jajowych z komórek macierzystych nosorożca.

Działalność człowieka, niestety nie po raz pierwszy, w każdej chwili może zetrzeć z powierzchni ziemi kolejny gatunek. Obecnie światowa populacja nosorożca białego jest dziełem wyłącznie człowieka. Zwierzę to nie ma naturalnych wrogów. Na szczęście dzięki nauce wciąż mamy szansę odwrócić ten proces. Mam nadzieję, że pójdzie dobrze.

Przeczytaj także: Małpożerca – jeden z największych ptaków świata, zagrożony wyginięciem

Źródło: pap.pl, National-geographic.pl

kadra edytorska

Przeczytaj także:

Quiz dla miłośników przyrody. Czy wiesz o zagrożonych gatunkach?

10 niesamowitych zwierząt, o których biologia Ci nie powiedziała

Łuskowce – najczęściej przemycane i prześladowane zwierzę na świecie. Dlaczego jest tak cenny?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *