Poznań. Orłosęp brodaty na jednym z osiedli. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie


W jednym z poznańskich zespołów mieszkaniowych odkryto rzadki gatunek ptaka – sępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że okaz ten wykluł się dwa lata temu w rodzimej Francji. Gatunek ten znajduje się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

28 maja w jednym z mieszkań na osiedlu Winogrady w Poznaniu odkryto rzadki gatunek sępa brodatego. Film pokazuje zwierzę siedzące na zewnętrznym oknie sąsiadującym z kuchnią. Gdy zobaczył mężczyznę, odleciał.

Internauta, który udostępnił wideo w mediach społecznościowych, przyznał, że on wraz z rodziną i przyjaciółmi przez ponad godzinę szukali w Internecie informacji na temat ptaka.

– Nasze podejrzenia potwierdziły się dopiero, gdy trafiliśmy na stronę poznańskiej grupy Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków – przyznał.

Ptaka tego odkryto w Winogradach pod Poznaniem.

Powiązany artykuł: W Toruniu urodził się Tarai, jeden z najbardziej tajemniczych kotów świata

Gatunki bliskie wyginięcia

Ptak wykluł się dwa lata temu we Francji – powiedział Remigiusz Koziński, kierownik ds. edukacji i wolontariatu w poznańskim zoo. Tam też został zwolniony.

– Sęp bielik jest częścią programu hodowlanego, ponieważ gatunek ten jest prawie wymarły. Cętkowany ptak ma pierścienie na nogach i specjalny nadajnik, który informuje go, skąd pochodzi i ile ma lat. Zwierzę zostało schwytane i przebywa w poznańskim zoo.

Ptakom podano dożylnie płyny i pokarm. Jest objęty kwarantanną.

„Sępy to potężne ptaki żyjące w regionach górskich od Azji i Afryki po Hiszpanię. Sępy żywią się głównie padliną, zwłaszcza kośćmi, które zrzucają z wysokości do 80 metrów na płaskie skały poniżej dostępu ptaków do szpiku kostnego” – czytamy w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Szeraków.

Od 2014 roku gatunek ten znajduje się w Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jako „bliski zagrożenia”.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *