Przyrodnicy potwierdzają: Nowy gatunek węża w Polsce. Czy jest jadowity?


Zaskroniec rybołowa. Niespodziewany gość w polskiej naturze

Trudno powiedzieć dokładnie, kiedy nowy gatunek pojawił się w Polsce. Niektóre źródła podają rok 2009Kiedy odkryto przedstawiciela zaskrońca Niedaleko Cieszyna nad rzeką Orzą. Dalsze obserwacje poczyniono w następnym roku i potwierdzono zdjęciami i zapisami. W 2021 W 2017 roku upublicznione zostały zapisy pływających pod wodą rybołowów zaskrońców. na fanpage'u Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX Z Wrocławia. Autorzy serwisu podali, że autor zapisu, Krzysztof Tomaszewski, kilkukrotnie obserwował przedstawicieli nowego gatunku. Członkowie grupy potwierdzili także, że posiadają dokumentację fotograficzną obserwacji zaskrońców rybołowów w Polsce.

Wraz ze wzrostem liczby dokumentów pojawiło się pytanie, czy będą tworzone nowe dokumenty. rodzaj węża Zaczynają migrować lub tworzyć stabilne grupy. Tę drugą opcję zdają się potwierdzać najnowsze informacje z lokalnej prasy. W 2023 W 2017 roku potwierdzono obserwacje zaskrońca zwyczajnego na tym obszarze. Gmina Serok (obwód masowski). Zwierzę znaleziono na terenie prywatnym, zostało schwytane i zabezpieczone przez strażaków, a następnie bezpiecznie wypuszczone do lasu.

Jak rozpoznać zaskrońca zwyczajnego? Czy węże są niebezpieczne dla ludzi?

nasionko Yamadori zęby Nietoksyczny i nieszkodliwy dla ludzi. Jednak przypadkowe spotkanie ze zwierzęciem może być stresujące. Na pierwszy rzut oka ten gatunek węża można pomylić m.in. z wężem. To Żmija. Jak prawidłowo je odróżnić? Po stronie brzusznej można zobaczyć żółty lub pomarańczowy kolor czarny punkt. Młode osobniki tego gatunku mogą mieć cechy charakterystyczne. żółte plamy wokół skroni. Dorosłe węże trawiaste z tej rodziny węży dorastają do około 100 centymetrów. 150cm. Zaskrońce są najczęściej spotykane w pobliżu zbiorników wodnych. Zwierzę to dobrze pływa i poluje na ryby i małe płazy. Cechy Żmija Z tyłu charakterystyczny czarny zygzak. Zwierzę to ma brązową, żółtawą lub miedzianą skórę i płaską, trójkątną głowę. Żmije jamiste można spotkać na obrzeżach lasów, na łąkach, pod kamieniami lub w pobliżu korzeni drzew. Dobrze jest pamiętać, Obydwa gatunki podlegają w Polsce ścisłej ochronie.

To nie tylko żmije. Jakie węże można spotkać w Polsce?

Do niedawna w Polsce spotykano przedstawicieli czterech gatunków węży.

  • gładki wąż (austriacki pułkownik),
  • wąż Asklepios (leczył longissimę),
  • zaskroniec zwyczajny (Yamadori),
  • I Żmija (szczotka żmija).

Teraz, wraz z zaskrońcem, mówimy już o pięciu gatunkach. Wszystkie węże w Polsce pozostają objęte ochroną ochrona gatunkowa. Jedynym jadowitym wężem występującym w Polsce jest żmija jamista. pracownik las państwowy Ostrzegają, że żmije będą atakować tylko w ostateczności i jeśli zostaną przypadkowo napotkane, powinny ostrożnie się oddalić. Można je spotkać także spacerując po łąkach i lasach. spadochroniarz. Ta beznoga jaszczurka o srebrzystej lub miedzianej skórze często jest mylona z wężem.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *