Szakale w Polsce. Myśliwi już chcą wystrzelać nowy gatunek


Niesamowite gatunki zwierząt Polski. Do Puszczy Białowieskiej przybył nowy drapieżnik. Szakal złocisty przybył do Polski (złoty pies). Czy to groźba? Dlaczego myśliwi już próbują zabijać szakale złociste?

Flora i Fauna Polski Pozyskaliśmy nowego przedstawiciela ssaków drapieżnych. Kamera-pułapka z Instytutu Biologii Ssaków PAN zarejestrowała szakala w Puszczy Białowieskiej – poinformowała Wirtuarna Polska. Skąd się to wzięło? szakal złoty W Polsce? Niestety politycy wydali już na ten gatunek wyrok śmierci.

Polski szakal złocisty. Nowy gatunek w Puszczy Białowieskiej

Szakal złocisty (złoty pies) Doświadczenie Puszczy Białowieskiej było dużym zaskoczeniem. Co ważne, jest to jedyny gatunek szakala żyjący poza Afryką. Jak podkreślają eksperci, szakal złocisty zamieszkuje głównie Bałkany, Węgry, Grecję i Rumunię. Najbardziej znane stanowiska tego gatunku znajdują się w Norwegii i Finlandii. Wyjaśniono, że szakal złocisty przywędrował do Polski prawdopodobnie na skutek zmian klimatycznych i destrukcyjnej działalności człowieka na środowisko naturalne.


szakal złoty

szakal złoty
Zdjęcie: Oscar Diez Martinez/Bios Photo/East News

Do południa zniechęciła ich ekstremalna pogoda (powodzie, pożary) i brak wody. Docierają do Polski i tak dalej. Przechodząc przez Bramę Morawską (obniżenie oddzielające Sudety od Karpat i Równiny Wołoskiej, szlak obejmujący południowo-zachodnią Ukrainę), wyjaśnia natemat.pl.

Polski szakal złocisty Po raz pierwszy zauważyłem to w 2015 roku. Ich obecność została potwierdzona fotopułapkami, a w kolejnych rejonach Polski pojawiały się kolejne osobniki. W Polsce może żyć od 200 do 300 szakali złocistych, ale ich obecność w Puszczy Białowieskiej jest zaskoczeniem dla badaczy i leśników.

W 2024 roku w Puszczy Białowieskiej zaobserwowano pierwszego szakala złocistego. Jest to ważny krok w kierunku ekspansji tego gatunku na teren północno-wschodniej Polski. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach zaobserwowano ekspansję tego gatunku na północ i zachód Europy, a naukowcy powiązali go ze zmianami klimatycznymi i działalnością człowieka – poinformowała Wirtualna Polska.

Jak wygląda szakal złocisty w Polsce „To nie jest wilk”.

Szakal złocisty to mały członek rodziny psów. Średnia długość wynosi 70-105 centymetrów, a waga może osiągnąć nawet 15 kilogramów. Są to zwierzęta monogamiczne, które łączą się w pary na całe życie. Jedzą małe ssaki, owoce, ptaki i owoce.

Obecnie populacja szakali złocistych wzrasta. Gatunek dobrze przystosowuje się do nowego środowiska i szczęśliwie żyje na obszarach w pobliżu budynków ludzkich – podaje Orientarium Zoo.

Szakale złociste są czasami mylone z wilkami. Charakteryzuje się złocistą lub czerwonawą sierścią, smukłymi nogami i puszystym ogonem (krótszym niż ogon lisa). Charakteryzuje się tym, że opuszki środkowych palców przednich stóp są ze sobą zrośnięte. Szakale złociste preferują tereny otwarte, doliny rzek i tereny podmokłe.


szakal złoty

szakal złoty
Zdjęcie: James Hager/East News

Co ważne, szakale złociste nie stanowią zagrożenia dla ludzi; Może stanowić zagrożenie dla ekosystemu. Nie jest jasne, czy zaczną konkurować z wilkami i lisami. Czy populacja saren i jeleni szlachetnych spadnie?

Polski szakal złocisty. Hunter już chce, żeby go zastrzelono

Nie jest jasne, czy szakale złociste przetrwają konflikt z polskimi myśliwymi, a oni już poczuli krew. W 2017 r. ówczesny minister środowiska Jan Šižko dodał szakale do listy zwierząt łownych. Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Środowiska z dnia 31 lipca 2017 r. od 1 sierpnia 2019 r. w Polsce możliwe jest polowanie na szakale złociste.

Byłby pretekst do strzału. Dlatego szakal złocisty Są nawet mylone z psamiI wiele „przestępstw” jest przez nich spowodowanych. Przykładowo kilka lat temu na Warmii i Mazuli podejrzewano szakala, który na fermie drobiu ugryzł 100 kurczaków. Jednak po otrzymaniu nagrań naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN ustalili, że były to psy.

Co roku na Węgrzech zabija się tysiące szakali złocistych. Węgrzy chcą w ten sposób chronić drób hodowlany. w Polsce Strzelanie do szakala złotego Może to jednak mieć głębsze znaczenie.


Polski szakal złocisty

Polski szakal złocisty
Źródło: Wiadomości Wschodnie

Przepisy z 2017 r. wpisały szakale złociste na listę zwierząt łownych (z dwuletnią karencją), otwierając możliwość „przypadkowego” odstrzelenia wilków. Jest to tym dziwniejsze, że dane pochodzą z czasu ogłoszenia przepisów. Choć w Polsce żyje zaledwie kilkanaście szakali złocistych, szokujące jest to, że w polskich lasach żyją ich tysiące. Najwyraźniej taki wniosek nie ma granic. Wiesław Bogdanowicz, profesor Instytutu Muzealnictwa i Zoologii PAN (natemat.pl), wyjaśnia, że ​​można to wywnioskować z planu polowań na 2019 rok, który przewidywał zabicie ponad 1270 szakali.

sos: Planeta.pl, Radio Zet, Orientarium Zoo Łódź, Natemat.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco. Polub naszą stronę na Facebooku!

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *