„Narodowe kleszczobranie” w toku! Poszukiwany groźny gatunek


Trwają intensywne poszukiwania niebezpiecznego gatunku kleszcza wędrownego, zwanego także kleszczem afrykańskim. Większość Polski, w tym Mazowsze, ma sprzyjające warunki do rozwoju tego pajęczaka. Zespół profesor Anny Bayer z Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza Polaków do udziału w „ogólnopolskiej zbiórce kleszczy”

zdjęcie z pixabay'a

Kleszcz wędrowny (hyaloma brzeżna) są nieco większe od kleszcza zwyczajnego i można je rozpoznać po charakterystycznych pasiastych nogach i kolorze ciała (od czerwonobrązowego do prawie czarnego). Potrafią szybko się poruszać i śledzić swoich gospodarzy. Przenoszą niebezpieczne dla zdrowia i życia bakterie i wirusy, takie jak: Wirus krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (CCHFV). Śmiertelność w przypadku tej choroby jest wysoka (10 do 60 procent).

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP profesor Anna Bayer z UW, jest mało prawdopodobne, aby gatunek ten nie pojawił się w Polsce. Jednak jak dotąd w Japonii nie zaobserwowano żadnych migrujących kleszczy. Jej zespół nawoływał Polaków do wzięcia udziału w „ogólnopolskiej zbiórce kleszczy” lub nadsyłania raportów o podejrzeniach ognisk tego gatunku kleszczy. Do tej pory wpłynęło ponad 200 wniosków. Jedno ze zdjęć z północnej Polski pokazywało kleszcza podobnego do Hyalonma, ale został wyrzucony i nie mogłam go zobaczyć.

Naukowcy zauważyli, że w tym roku wędrujące kleszcze na swoim terytorium obserwowali m.in.: Niemcy. Dodał, że 60 proc. Polski, w tym mazowieckie i południowe, ma odpowiednie warunki dla tego gatunku. Zalecamy podjęcie środków ostrożności w celu ochrony przed tym niebezpiecznym gatunkiem.

Na ukąszenia warto stosować specjalne kremy i spraye. Podczas spacerów i innych zajęć na łonie natury należy nosić odzież ochronną na ręce i nogi oraz czapkę lub szalik. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj swoje ciało. Kleszcze wędrowne migrują na inne obszary, pasożytując na dzikich ptakach, dlatego należy zachować ostrożność. Możesz zmniejszyć ryzyko spotkania z kleszczami, unikając kontaktu.

Capital Media SC ul. Grzybowska 87, 00-844 WarszawaSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *