Jest drugi potwierdzony lęg papug w Polsce. Te ptaki to u nas gatunek inwazyjny


W Świętółowicach (województwo śląskie) po raz drugi potwierdzono hodowlę papugi białogłowej, gatunku papugi prawdopodobnie już zadomowionej w naszym kraju. Zielone ptaki robią furorę i często są dokarmiane przez miejscowych, jednak ich obecność w naszym kraju ma też swoją ciemną stronę. Jako gatunek inwazyjny stanowi poważną konkurencję dla rodzimych ptaków skrzydlatych.

CFF OPP 450 250 1Baner CFF Poziom B3 CFA 8.02

reklama

Kolorowe papugi żyją na wolności w polskich miastach. Skąd oni przyszli?

Dzikie paprocie winne czarnoszyje zaobserwowano w Polsce już kilka lat temu. Ornitolodzy uważają jednak, że aby ptaki mogły dołączyć do ptasiej fauny kraju, muszą się tam rozmnażać (i rodzić potomstwo). Tak właśnie było w Nysie (powiat opolski) w 2018 roku. Drugie potwierdzone siedlisko lęgowe zaobserwowano niedawno w Świętółowicach. Alexandretta, która żyje dziko w Polsce, pochodziła prawdopodobnie z prywatnego domu lub gospodarstwa.

– Większa część Aleksandrii po prostu ucieka z niewoli. Niektóre mogły zostać celowo wypuszczone na wolność. Świadczy o tym fakt, że znacznie częściej zaczęto je obserwować około 30 lat temu, czyli mniej więcej w tym samym czasie, kiedy pojawiły się w sklepach zoologicznych. W ostatnich dziesięcioleciach chrząszcz aleksandryjski obserwowany był w całej Polsce, m.in. w Helu, Kielcach, Krakowie i Dombrowie Grniczej. To nieregularne rozmieszczenie wskazuje, że większość polskich papug to uciekinierzy. Co ciekawe, pierwsza obserwacja dzikiej Aleksandretty miała miejsce w Polsce w 1905 roku, ale tylko raz. Piotr Kamont, ornitolog i prezes Polskiego Towarzystwa Ornitologicznego, w rozmowie z noizz.pl powiedział:

Jest to druga hodowla płaszczki aleksandryjskiej w Polsce.

Liczbę ptaków zamieszkujących (lęgowych) w Polsce szacuje się na kilkanaście, z czego na terenie całego kraju zaobserwowano około 100. Dlaczego papugi wybierają Polskę na lęgowisko? Eksperci obwiniają zmiany klimatyczne za stosunkowo łagodne zimy w naszym kraju. Alexandretta jest przyzwyczajona do ciepłego klimatu, ale jak widać toleruje też mrozy, które nie są tak dotkliwe jak w przeszłości w Polsce.

Zielony ptak z czerwonym dziobem to z pewnością ciekawy widok w polskich parkach i skwerach. Mówi się, że papugi nyskie i świętółowickie posiadają niezwykłe zdolności, m.in. naśladują odgłosy karetki pogotowia. Obserwacje jaszczurki aleksandryjskiej w naszym kraju są coraz częstsze i budzą sensację. Ptaki stają się małą atrakcją turystyczną, a zafascynowani mieszkańcy chętnie dokarmiają rzadkie ptaki. Niestety ich pojawienie się w Polsce może mieć fatalne skutki dla pozostałych gatunków ptaków.

Papugi są w Polsce gatunkiem egzotycznym. zagrażają rodzimym zwierzętom

Aleksandra amerykańska to gatunek inwazyjny w Polsce, który wkracza na dany obszar z innego miejsca i zajmuje podobną niszę w ekosystemie jak gatunek rodzimy. To stawia te papugi w poważnej konkurencji z ptakami, które osiedliły się w naszych parkach i lasach wiele pokoleń temu.

– Papugi te żyją w dziuplach drzew i zajmują nory dzięciołów, z których obecnie korzystają szpaki, kowaliki, muchołówki i wiele innych gatunków. Są to ptaki agresywne, więc gdy zajmą miejsce, nie opuszczą go przez rok. Może zatem okazać się, że wspomniane gatunki rodzime nie mają dziur i należy je wycofać. Sytuację w rozmowie z Ženikiem Uckim opisał Andrzej Krusiewicz, dyrektor Warszawskiego Miejskiego Zoo.

Populacja Aleksandrii jest w dalszym ciągu stosunkowo niewielka, nie oznacza to jednak, że Polska nie ma problemów z innymi gatunkami inwazyjnymi. We wspomnianym wywiadzie Andrzej Krusiewicz opowiada o utrzymującej się inwazji dwóch gatunków kaczek, których na Mazowszu jest bardzo dużo: mandarynki (z Chin) i karoliny (z obu Ameryk). W polskim Bałtyku rodzime zwierzęta przegrywają walkę ze skorupiakami błękitnymi. Rośliny mogą być również gatunkami inwazyjnymi. Unia Europejska niedawno zaktualizowała tę listę o pistia nigra, który bardzo skutecznie i szybko rozmnaża się na powierzchni wody i uniemożliwia rybom dostęp do światła.

– Więcej o nowych pozycjach na Unijnej Liście Gatunków Inwazyjnych pisałem w artykule: Nowy gatunek dodany do unijnej listy inwazyjnych gatunków obcych

Źródło: dzienlodzki.pl, noizz.pl, zielona.interia.pl

Fot. Canva (IndiaImages, eROMAZe)

Artykuł ten stanowi utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie należą do swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe jest wyłącznie za zgodą redaktora.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *