Dinozaur znad rzeki Zambezi. Naukowcy odkryli zupełnie nowy gatunek!


Badania przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu Witwatersrand w Republice Południowej Afryki, Muzeum Historii Naturalnej Zimbabwe oraz Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku. Paul Barrett z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Skały, w których znaleziono skamieniałości, pochodzą z okresu późnego triasu, około 210 milionów lat temu. Szkielet zachował się tylko częściowo w postaci kości kończyn tylnych. Dinozaur ten był roślinożercą i ważył około 400 kg, co czyni go jednym z największych dinozaurów swoich czasów.

„Pomimo ograniczonej ilości materiału kopalnego, ten materiał kostny ma unikalne cechy, które odróżniają go od innych dinozaurów, które żyły w tym samym czasie.” – wyjaśnia dr Kimberly Chappell z Uniwersytetu Stony Brook.

Odkryto nowy gatunek dinozaura! nadano mu zabawne imię

Gatunek ten został nazwany Musangkwa na cześć łodzi mieszkalnej o tej samej nazwie, co w dialekcie tongańskim oznacza „”.Samotna osoba zamierzająca wyjść za mąż”. Barka na jeziorze Kariba była domem i laboratorium zespołu podczas dwóch wypraw w 2017 i 2018 roku.

Ikona średniowiecznego targu LEGO! Tak wygląda odnowiona wersja słynnego zestawu LEGO-Zamek

Co wiesz o dinozaurach?

Pytanie 1/10

Kiedy pojawiły się dinozaury?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *