Rekiny reagują na miejsca, gdzie jest sporo ludzi. Teraz już wiemy jak


Genie został nazwany na cześć badaczki Eugenie Clarke, znanej ekspertki od rekinów, która zmarła w 2015 roku. Zaczęła je studiować na wyspach Mikronezji i Polinezji na Pacyfiku w 1949 roku, wkrótce po II wojnie światowej. Znana jako Pani Rekinów, ustaliła już, że rekiny to ryby migrujące na bardzo duże odległości. Dopiero teraz zdałam sobie sprawę, jakie to było duże.

Dżin, samica rekina błękitnego, udowodniła ponad wszelką wątpliwość, że możliwości rekinów są naprawdę niesamowite. W lipcu 2021 r. do płetwy grzbietowej przymocowano nadajnik. Został wyznaczony jako taki na Wyspach Galapagos na wschodnim Pacyfiku. Od tego czasu Jeannie zaczęła podróżować na Hawaje. Samica sześciokrotnie pobiła dotychczasowy rekord odległości przebytej przez rekina. Przebyła ponad 27 666 kilometrów w 546 dni.

Niebieskie rekiny lubią podróżować

Niebieskie rekiny lubią podróżowaćWikimedia CommonsWikimedia Commons

Rekiny omijają szlaki komunikacyjne ludzi

To nie wszystko. Bo okazuje się, że ten gigantyczny rekin pokonywał przede wszystkim rozległe szlaki z dala od najważniejszych dla człowieka szlaków komunikacyjnych i miejsc połowowych. Wyglądało to tak, jakby celowo jej unikał. Dżin wybrał trasę unikającą wchodzenia w obszary, w których mogłaby być narażona na niebezpieczeństwo. To jest naprawdę niesamowite.

Ponad 27 000 kilometrów to ponad połowa obwodu Ziemi. Wszystko wskazuje na to, że rekiny takie jak żarłacz błękitny potrafią pływać na duże odległości, obejmujące całe oceany. Mogą zmieniać swoje siedlisko i dietę, pojawiając się w razie potrzeby niemal w każdym miejscu na planecie.

„Zrozumienie szlaków migracyjnych żarłaczy błękitnych i innych zagrożonych rekinów pelagicznych jest ważną częścią trwającego projektu „Ma to kluczowe znaczenie dla opracowania skutecznych strategii zarządzania mających na celu odwrócenie globalnego spadku populacji”. . Badanie opublikowano w czasopiśmie Journal of Fish Biology.

Czy potrafisz rozpoznać ssaki morskie? Wydaje się to łatwe, więc sprawdźmy [QUIZ]

Czy potrafisz rozpoznać ssaki morskie? Wydaje się to łatwe, więc sprawdźmy [QUIZ]

Rekiny żyją na Ziemi od około 450 milionów lat. Dlatego pamiętają wszelkie zmiany w układzie kontynentów, ich upadek, ruchy i zderzenia. Pamiętają czasy sprzed Pangei, Gondwany i współczesnych map świata. Okazuje się, że dla nich lokalizacja telefonów stacjonarnych nic nie znaczy.

góry Morza Bałtyckiego. Wyjątkowy region północnej Polskiwiadomości Polsatu

To jest zalecane

INTERIA.PL

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *