W Zimbabwe odkryto nowy gatunek dinozaura


W dorzeczu rzeki Zambezi w Zimbabwe odkryto nowy gatunek dinozaura. Archeolodzy nazwali go Musankwa Sanyatiensis. Artykuł opisujący szczegółowo to ważne odkrycie opublikowano w czasopiśmie Acta Palaeontologica Polonica.

Skamieniałości dinozaurów odkryto w pobliżu jeziora Kariba, sztucznego zbiornika na rzece Zambezi na granicy Zambii i Zimbabwe. Musankwa sanyatiensisJak nazwano nowy gatunek, jest to czwarty dinozaur odkryty w Zimbabwe. Badania przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu Witwatersrand w Republice Południowej Afryki, Muzeum Historii Naturalnej Zimbabwe i Stony Brook University w Nowym Jorku, a kierowany przez profesora Paula Barretta z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

nazwany na cześć łodzi mieszkalnej

Skały, w których znaleziono skamieniałości, pochodzą z okresu późnego triasu, około 210 milionów lat temu. Szkielet zachował się tylko częściowo w postaci kości kończyn tylnych. Dinozaur ten był roślinożercą i ważył około 400 kilogramów. Doktor Kimberly Chappell z Uniwersytetu Stony Brook wyjaśniła: „Pomimo ograniczonej ilości materiału kopalnego, ten materiał kostny ma unikalne cechy, które odróżniają go od innych dinozaurów, które żyły w tym samym czasie”. Gatunek został nazwany Musangkwa na cześć łodzi mieszkalnej o tej samej nazwie, co w dialekcie tongańskim oznacza „chłopiec, który ma się żenić”. Barka na jeziorze Kariba była domem i laboratorium zespołu podczas dwóch wypraw w 2017 i 2018 roku. Pod koniec maja w czasopiśmie Acta Palaeontologica Polonica opublikowano szczegółowe badanie opisujące to odkrycie.

Główne źródło zdjęć: Wiadomości ABC7/TwitterSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *