Mrówki ogniste coraz bliżej Polski. Ich ukąszenie boli jak oparzenie


Do Polski zbliża się niszczycielski gatunek

Ognista Mrówka Jest to jeden z najbardziej inwazyjnych i niszczycielskich gatunków na świecie. W pobliżu Syrakuz na Sycylii odkryto 88 gniazd tych owadów, co oznacza, że ​​dotarły one do Europy. Mrówki Solenopsis invicta powodują bolesne użądlenia, niszczą plony oraz zagrażają lokalnej florze i faunie. Mogą również zagnieździć się w sprzęcie elektrycznym i spowodować jego nieprawidłowe działanie. Naukowcy ostrzegają, że infekcja może rozprzestrzenić się na inne części Europy.

Zobacz także: Trujące zwierzęta Polski. Ich ukąszenia mogą mieć tragiczne zakończenie

Mrówki z Ameryki Południowej docierają do Europy

Ten inwazyjny gatunek pochodzi z Ameryki Południowej, ale w ciągu ostatniego stulecia zadomowił się na obszarach takich jak Stany Zjednoczone, Meksyk, Karaiby, Chiny i Australia. Stany Zjednoczone ponoszą straty szacowane na 6 miliardów dolarów rocznie. Jak podaje dziennik „La Repubblica”, Nowa Zelandia jest jedynym krajem, w którym została wytępiona.

Mrówki ogniste wykrywano już wcześniej w produktach importowanych z takich krajów jak Hiszpania, Finlandia i Holandia, jednak jak dotąd nie ma dowodów na ich stałą obecność w środowisku naturalnym Europy.

„To jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków”.

Solenopsis invicta jest jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków. Może rozprzestrzeniać się zaskakująco szybko (…) Odkrycie tego gatunku we Włoszech było dużym zaskoczeniem, ale wiedzieliśmy, że ten dzień nadejdzie, mówi Mattia, kierownik działu badań w Instytucie Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie. ・Pan Menchetti przyznał.

Analiza genetyczna mrówek znalezionych na Sycylii wykazała, że ​​najprawdopodobniej pochodziły one ze Stanów Zjednoczonych lub Chin. Autorzy tego badania oszacowali, że w obecnych warunkach klimatycznych mrówki S. invicta mogą zadomowić się o około 7%. Obszar Europy obejmujący połowę europejskich miast: Barcelonę, Rzym, Paryż i Londyn. Naukowcy ostrzegają, że dalsze ocieplenie może przyspieszyć jego rozprzestrzenianie się.

Jeleń spotkał małą kaczkę w rzece w lesie.

Jak pozbyć się owadów w kuchni? Prosty trik rozwiąże ten irytujący problemSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *