Nowy gatunek został odkryty dzięki plecakom. Założyli je na ptaki


Kolibry są znane jako najmniejsze ptaki świata. Ale mają wiele innych powodów do dumy. Jeden z tych gatunków ptaków migruje na duże odległości. Ptaki pokonują ponad 8 000 metrów. Kilka kilometrów wspinaczki na najwyższą część Andów.

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Meksyku postanowili prześledzić tę ekstremalną migrację. Jednak ich badania przyniosły zaskakujące wyniki. Zdarzyło mi się też odkryć największy gatunek kolibrów znany nauce.

Koliber olbrzymi to największy znany koliber

Koliber olbrzymi to największy znany koliberdphoto68123RF/piksel

ekstremalne ruchy małych ptaków

Wszystko zaczęło się, gdy badacze chcieli rozwiązać tę zagadkę. Wiadomo, że pstra olbrzymia, która rozmnaża się na wybrzeżu Pacyfiku w środkowym Chile, migruje gdzie indziej. Ale nikt nie wiedział, gdzie oni są. Ptaki odleciały i… zniknęły. Zagadka ta pozostaje nierozwiązana od XIX wieku, kiedy Karol Darwin opisał migrację tych ptaków. Słynny przyrodnik spekulował, że zmierzali w stronę pustyni Atakama w północnym Chile.

Zespół naukowców, w skład którego wchodzili także naukowcy z chilijskiego Universidad Pontificia Católica de Chile i Peruwiańskiego Centrum Różnorodności Biologicznej Ptaków, dołączył do plecaka mały plecak zawierający małe urządzenie śledzące, które było wystarczająco lekkie, aby śledzić ruchy ptaków. Postanowiłem je wyśledzić. Nie przeszkadzało to w jego możliwości zwisania z kwiatu. „Opracowanie odpowiedniego projektu uprzęży wymagało wielu prób i błędów” – mówi dr Jesse Williamson z Uniwersytetu w Nowym Meksyku. „Kolibry są trudne w obsłudze, ponieważ są lekkie, mają długie skrzydła i krótkie nogi. To mali akrobaci”.

Poza tym trzeba je złapać. A to okazało się nie lada wyzwaniem. ”Bardzo trudno jest złapać gigantyczne kolibry„” – mówi współautor badania Emil Bautista. „Strzegą wszystkiego i bardzo dobrze znają swoje terytorium. Musieliśmy strategicznie wybierać lokalizacje naszych sieci. Są bardziej spostrzegawcze niż inne ptaki.

Ogromny

OgromnyWikimedia Commons

Wyniki przekroczyły jednak oczekiwania naukowców. Nie tylko udało nam się prześledzić migrację ptaków, ale okazała się ona bardziej dramatyczna, niż ktokolwiek się spodziewał.

Dzięki nadajnikom naukowcom udało się ustalić, że coroczna podróż, jaką odbywają kolibry, jest naprawdę imponująca. Ptak ma zasięg 8300 kilometrów, co mniej więcej odpowiada odległości między Nowym Jorkiem a Stambułem. A to nie koniec ich wyczynów. Stało się tak dlatego, że celem wędrówki okazały się wysoko w peruwiańskich Andach. Oznacza to, że oprócz pokonywania dużych odległości ptaki muszą także wspinać się na wysokości ponad 5000 metrów. metr.

gigantyczny koliber

gigantyczny koliberWikimedia Commons

Jest to duże wyzwanie, ponieważ na dużych wysokościach powietrze jest rozrzedzone, co stwarza trudne warunki dla małych ptaków. Okazuje się jednak, że ptaki również stosują te same strategie adaptacyjne, co alpiniści. Migrujące olbrzymy „wspinają się” etapami, przebywając na danej wysokości przez kilka dni, aby zaaklimatyzować swoje ciała do nowych warunków.

Ustalenie przeznaczenia ptaków rozwiązało także zagadkę tego, w jaki sposób mogły one „zniknąć”. Druga populacja gigantycznych ptaków występuje tam, gdzie zimują, ale ptaki te nie migrują i żyją na dużych wysokościach przez cały rok. „Nikt nie wiedział, dokąd zmierzają migrujące pająki-olbrzymy, ponieważ ukrywały się wśród niemigrujących pająków” – powiedział profesor Christopher Witt. A obserwatorzy ptaków nigdy nie zdawali sobie sprawy, że są inni. ”

I okazuje się, że choć wyglądają bardzo podobnie, to zasadniczo się od siebie różnią. Sekwencjonowanie DNA gigantycznych pająków udowodniło, że populacje wędrowne i osiadłe to w rzeczywistości dwa całkowicie odrębne gatunki, które ewoluowały oddzielnie przez około 3 miliony lat.

PoTa duża populacja, która żyje przez cały rok na wyżynach andyjskich, ma wyraźnie inną krew i płuca niż ptaki wędrowne. Ale ponieważ był to gatunek wcześniej nierozpoznany, potrzebował nazwy. Po konsultacjach z naukowcami zespół badawczy zaproponował nazwę Patagona Chasca, aby podkreślić wspólne cechy gigantycznego kolibra, przystosowanego do dużych wysokości, i zwinnego posłańca Inków, Chasca. Nowy koliber jest największym członkiem tej rodziny ptaków znanym nauce. Jest około osiem razy większy od kolibra rubinowoszczękowego pospolitego w Ameryce Północnej i może ważyć do 24 gramów. To mniej więcej tyle samo, co wróbel mazurkowy.

Populacje obu ptaków są obecnie stabilne, a gatunki te są powszechne w swoich siedliskach, a niektóre ptaki odwiedzają domowe źródła nektaru. Zespół badawczy planuje kontynuować badania tych tajemniczych ptaków.

nowe gatunki, o których nie mamy pojęcia

To nie jedyny przypadek, w którym badania genetyczne wykazały naukowcom, że zwierzę, o którym myśleliśmy, było… W rzeczywistości gatunek składa się z kilku gatunków, które są do siebie bardzo podobne, więc różnice można znaleźć jedynie na poziomie DNA.

Być może najsłynniejszym przykładem takiego odkrycia było badanie przeprowadzone w 2016 roku, w którym odkryto, że żyrafy to nie jeden gatunek, ale cztery. Naukowcy z niemieckiego Centrum Badań nad Różnorodnością Biologiczną i Klimatem wykazali, że populacje żyraf w Afryce mają kody genetyczne niemal tak różne, jak DNA niedźwiedzi polarnych i brunatnych. Dlatego zidentyfikowali cztery spokrewnione gatunki: żyrafę północną, żyrafę południową, żyrafę masajską i żyrafę siatkową. Żyrafy te nie krzyżowały się ani nie wymieniały między sobą materiału genetycznego przez miliony lat.

Odkrycie to miało znaczące implikacje dla ochrony żyraf. Zamiast jednej stosunkowo dużej populacji zwierząt obejmującej całą Afrykę, ochrony wymagają cztery gatunki Są mniejsze i znacznie bardziej zagrożone wyginięciem. W ciągu ostatnich 15 lat populacja dzikich żyraf spadła o około 40%.

„Podglądacz natury”. Zimorodki polskie są mistrzami łowiectwaMateriały prasowe

INTERIA.PL

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *