Ośmiornica Dumbo. Niezwykły gatunek jak z kosmosu


Ośmiornica to rzadkie zwierzę, które podobno przybyło z kosmosu. Ale jest jedna ośmiornica, która szczególnie zaskakuje naukowców. Niezwykle rzadka Dumbo Octopus przypomina słynną postać Disneya, ale jest twardsza niż bohater Marvela.

ośmiornica Nadal są zaskoczeni. Mają wiele umysłów, są przygnębieni, mają emocje i mogą pochodzić z kosmosu. Ale wciąż niewiele o nich wiemy. Co więcej, cały czas odkrywane są nowe gatunki ośmiornic. Niedawno naukowcom z organizacji non-profit Ocean Exploration Trust udało się schwytać niezwykle rzadką ośmiornicę Dumbo, okaz z rodzaju Glympoteutis.


ośmiornica głupia

ośmiornica głupia
Zdjęcie: Rafael Sane/Bios Photography/East News

Dumbo ośmiornica. Rzadki gatunek z kosmosu

Ośmiornica Dumbo została sfotografowana w 2023 roku w Morskim Pomniku Narodowym Papahanaumokuakea, obszarze chronionym na Oceanie Spokojnym w pobliżu Hawajów. Spotkanie tego stworzenia to niemal cud. Przypomnijmy, że te ośmiornice żyją w najciemniejszych głębinach oceanów Atlantyku i Pacyfiku, unosząc się na tak zwanym dnie oceanu na głębokości 7 kilometrów. Strefa Hadar, do której nie dociera światło słoneczne.

Niezwykłe stworzenie, przypominające słonia Dumbo z serialu animowanego Disneya, zostało zarejestrowane 13 września na głębokości 1682 metrów. W obiektywie kamery łodzi podwodnej E/V Nautilus pojawiła się ośmiornica – o spotkaniu ośmiornicy z Dumbo pisze TVN24.

Ośmiornica z rodzaju Grimpoteuthis Należy do podrzędu Fringe, rodziny Pozathoteuthidae. To stworzenie morskie ma dwie płetwy. Podobne do uszu słonia Dumbo. Gatunek ten może dorastać do kilkudziesięciu centymetrów i podobnie jak inne ośmiornice może zmieniać kolor i strukturę skóry. Jednakże nie jest wytwarzany żaden atrament. Ośmiornica Dumbo walcząca z drapieżnikami Potrafią się chronić za pomocą kolców macek. Eksperci twierdzą jednak, że nie ma potrzeby ich używać, ponieważ na takich głębokościach żyje niewiele drapieżników.

Naukowcy zastanawiają się, jak te ośmiornice przystosowały się do życia w tak ekstremalnych warunkach Żyją pomimo śmiertelnej presji. Spekulują, że ośmiornica musiała dokonać zmian na poziomie komórkowym i zastosować „inteligentną biochemię”. Jednocześnie nikt nie jest w stanie przetrwać bez tej potężnej presji.

Znaczenie obserwacji na Oceanie Indyjskim polega na tym, że pokazują, że ośmiornice mogą znaleźć odpowiednie siedliska na co najmniej 99% dna oceanu na świecie – wyjaśnia elektia.pl.

Eksperci twierdzą, że ośmiornica Dumbo opracowała specjalną strategię hodowlaną. Ponieważ są one rzadko spotykane, należy wykorzystywać każdą okazję do rozmnażania się. Samice stale noszą jaja na różnych etapach rozwoju. Ponadto, dzięki specjalnym kieszonkom, nasienie przeniesione od samca można przechowywać przez długi czas „na później”. Dodatkowo z jaj wykluwają się i szybko stają się wystarczająco dużymi ośmiornicami, aby przetrwać samodzielnie. Ośmiornica Dumbo żyje od 3 do 5 lat.

sos: Radio ZET, Planeta.pl, National Geographic, Onet Podroje, Jennik Naukowy, BMC Biology, BBC, One Earth

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco. Polub naszą stronę Facebook

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *